Parasol Historii

baner-dzialania-edukacyjne.jpg
  
W ramach programu, w latach 2018 - 2019 Maspex prowadził działania edukacyjne, które były realizowane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – partnerem merytorycznym projektu. Firma organizowała projekt edukacyjny poprzez publikację reportaży dotyczących Powstania w najważniejszych polskich mediach. Najlepsi polscy dziennikarze przygotowali serię tekstów, które w emocjonalny sposób przypominały bohaterstwo i dramat Powstańców.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i dni ją poprzedzające w najważniejszych polskich mediach pojawiały się reportaże dotyczące Powstania. W 2019 łącznie opublikowano 35 reportaży w 17 dużych tytułach. Były to m.in.:

a)      Dzienniki: Dziennik Gazeta Prawna, Fakt, Super Express, Puls Biznesu
b)      Dodatki do dzienników: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza
c)      Tygodniki: Gazeta Polska, Do Rzeczy, Sieci Prawdy 
d)      Portale: salon24.pl, interia.pl, onet.pl, wp.pl, niezalezna.pl 
e)      Lokalne: wadowice24.pl, wadowiceonline.pl, Kronika Beskidzka 

Dodatkowo, w 2018 roku firma wsparła także finansowo produkcję filmu pod  tytułem „Kurier”, którego Muzeum Powstania Warszawskiego było inicjatorem i pomysłodawcą. 

Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcone jest wydarzeniom sierpnia i września 1944 roku. Stanowi hołd dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Poprzez róż­norodne inicjatywy przekazuje wiedzę o Powstaniu Warszaw­skim i pomaga współ­czesnym odbiorcom zrozumieć historię sprzed 70 lat. Muzeum łączy prze­szłość ze współczesno­ścią, miejsce pamięci z innowacyjną ekspozy­cją i działalnością kulturalno-edukacyjną. Za pomocą nowocze­snych środków przeka­zu przybliża widza do eksponatu, dzięki czemu ułatwia spotkanie z pamiątkami historii.
 
Więcej informacji o Muzeum na stronie: www.1944.pl
 

baner-pmlodzi-dla-Ak.jpg
 
Nasza firma wsparła również wyjątkową inicjatywę Młodzi dla AK_AK dla młodych, która jest prowadzona i organizowana przez kilku uczniów z krakowskich szkół średnich. Projekt ten ma na celu zainteresowanie młodzieży tematyką II wojny światowej a także niesienie pomocy żołnierzom Armii Krajowej.
 
W ramach projektu pod koniec stycznia 2018 roku w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie została zorganizowana konferencja pod hasłem II wojna światowa – oczami świadków”. Wzięło w niej udział niemal 450 uczniów z krakowskich szkół średnich, którzy z przejęciem słuchali opowieści Kombatantów: Majora Stanisława Szuro – żołnierza AK, więźnia obozów hiterowskich i komunistycznych  oraz kapitana Włodzimierza Wolnego – więźnia obozu Płaszów.
  
Brakowało nam takich spotkań. Pamiętam, że byliśmy na jednym w szkole podstawowej i zrobiło ono na nas ogromne wrażenie, dlatego też chcieliśmy sami zorganizować takie wydarzenie. Zaczęliśmy pracować nad tym w wakacje, w ramach przygotowań do Olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Wiemy, że wiedza na temat II wojny światowej wśród uczniów jest niestety niewielka, dlatego chcemy zainteresować nasze koleżanki i kolegów historią właśnie poprzez bezpośrednie spotkania z żołnierzami AK. Czujemy, że to może być ostatnia szansa na takie spotkanie, bo świadków historii jest wśród nas coraz mniej – mówią Bendedykt Klimowski i Mateusz Pałęga – organizatorzy projektu. Inicjatywa z pewnością będzie rozwijana w przyszłości, aby coraz więcej ludzi miało tą niezwykłą okazję spotkania się z historią twarzą w twarz.