„Kubusiowe Szpitale” – Kubuś maluje oddziały dziecięce

27 stycznia 2015

Kubuś już od kilku lat odmienia kolejne szpitalne oddziały, aby sprawić, że mali pacjenci choć na chwilę zapomną o swoich smutkach. Do grona „Kubusiowych Szpitali” ciągle dołączają kolejne oddziały pediatryczne - jest ich już ponad 50! 

Okazuje się, że smutek szarych szpitalnych ścian można zwalczyć! Nudne i nieciekawe sale i korytarze zmieniają się w bajkowe, barwne i krainy pełne pozytywnych emocji. Wszystko to w ramach specjalnego, artystycznego projektu, realizowanego pod hasłem „Kubusiowe Szpitale”. Choć pobyt w szpitalu nigdy nie jest dla najmłodszych pacjentów przyjemnym doświadczeniem, Kubusiowi udaje się im go choć trochę umilić.

Kolejne szpitale zmieniają się w przyjazne dzieciom, kolorowe krainy. Teraz ściany pełne bajkowych postaci i radosne kolory cieszą już dzieci w dwudziestu jeden szpitalach w całej Polsce. Każdy z projektów jest inny, ale wszystkie łączy to, że są pełne słońca, ciepła i barw. Zawsze też pojawia się na nich malowany Kubuś, który dodaje dzieciom otuchy. Do tworzenia rysunków wykorzystywane są hipoalergiczne i bezzapachowe farby – dzięki temu nie tylko finalne efekty prac, ale także cały proces ich tworzenia jest przyjazny najmłodszym.

Wszystkie Kubusiowe Szpitale upiększa Maciej Kot – powszechnie ceniony malarz, specjalizujący się w aranżowaniu przestrzeni przeznaczonych dla dzieci. „Chciałbym razem z marką Kubuś wnieść do świata dziecka jak najwięcej pozytywnych emocji, optymizmu, uśmiechu i radości. Założeniem projektu jest to, by pobyt dzieci w szpitalach - w miejscach, w których przebywają nie z własnego wyboru lecz z konieczności – nie kojarzył się im tylko z negatywnymi przeżyciami. Kolorowe ściany, na tle których pojawiają się wesołe, przyjazne postaci Kubusia i jego przyjaciół z bajkowej, Kubusiowej Krainy niewątpliwie uprzyjemnią każdemu dziecku pobyt w szpitalu” – mówił artysta o swoich pracach realizowanych w ramach projektu.

Odmienione oddziały to przestrzenie stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych.

„Znaczenie otoczenia, w którym przebywają dzieci, jest podkreślane przez rodziców i lekarzy, jednak najważniejszy dla nas jest uśmiech małych pacjentów. Dzięki kolorowym salom i korytarzom milej spędzają oni czas w trakcie choroby”podkreśla Dorota Liszka z firmy Maspex.

Akcja „Kubusiowe Szpitale” jest w całości finansowana przez producenta soków Kubuś. To kontynuacja akcji, jaką marka Kubuś zrealizowała ponad 10 lat temu, kiedy pomalowano pięć dziecięcych oddziałów w szpitalach na terenach powiatów, w których znajdują się zakłady produkcyjne Grupy Maspex. Odnowionych zostało już łącznie ponad 50 oddziałów dla dzieci. Wśród kolorowych szpitali Kubusia są już m.in.: Oddział Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Oddział Pediatrii w Szpitalu Powiatowym w Nowym Targu, Oddział Pediatrii w Szpitalu Powiatowym w Mielcu, Oddział Pediatrii w Szpitalu Powiatowym w Staszowie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Oddział Dziecięcy w Rejonowym Szpitalu w Suchej Beskidzkiej, Dziecięcy Szpital Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku, Oddział Dziecięcy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Oddział Dziecięcy Szpitalnego Centrum Medycznego w Goleniowie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, Regionalne Centrum Medyczne w Białogardzie, Oddział Pediatrii w Szpitalu Rejonowym w Busku-Zdroju, Oddział Dziecięcy w Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie, Oddział Pediatrii Szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Oddział Pediatrii w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy, Oddział Pediatryczny Powiatowego Szpitala w Bielsku Podlaskim, Oddział Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie, Śląskie Centrum Perinatologii, Neonatologii i Chirurgii Płodu przy Szpitalu specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM w Szczecinie. Do grona Kubusiowych Szpitali ostatnio dołączyły Krakpkowickie Centrum Zdrowia oraz Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka" w Busku-Zdroju – w obu pojawiły się kolorowe sady.

Oddział Dermatologii Dziecięcej w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie:


Krakpkowickie Centrum Zdrowia: