Reportaże i artykuły o Powstaniu Warszawskim w najważniejszych polskich mediach

Logo_Programu_Edukacyjnego.jpg

W ramach programu "Parasol Historii" Maspex we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – partnerem merytorycznym projektu, organizuje projekt edukacyjny polegający na publikacji reportaży w kilkunastu najważniejszych polskich mediach. Najlepsi polscy dziennikarze przygotowali serię tekstów. To historie, które w emocjonalny sposób opisują bohaterstwo, a także dramat Powstańców. Są to teksty zarówno bardzo dramatyczne i opisujące tragiczne skutki, jak i takie, które pokazują zwycięstwa oraz pozytywne zakończenie losów niektórych Powstańców. Są wśród nich także materiały pokazujące zaangażowanie mieszkańców innych regionów Polski w walki w Warszawie. Historie Powstania przywołują nie tylko słowa. Możemy też obejrzeć zdjęcia Warszawy na niezwykłych fotografiach zrobionych przez Edwarda Dziewońskiego – znanego polskiego aktora, reżysera i satyryka, a także zapoznać się z twórczością poetycką Anny Świrczyńskiej, która w swoich wierszach zawarła cały dramatyzm Powstania i tych, którzy byli jego uczestnikami i świadkami.

Wszystkie publikacje zostały zaopiniowane i zaakceptowane przez partnera projektu – Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszystkie warto przeczytać. 35 artykułów na temat Powstania Warszawskiego pojawiło się w 17 różnych tytułach.

Zachęcamy Państwa do lektury. Zapraszamy pod Parasol Historii.


POWSTANIE ŁĄCZY POKOLENIA - WYDANIE SPECJALNE PLUS MINUS RZECZPOSPOLITA

"​Rzeczpospolita" przygotowała specjalne wydanie "Plus Minus", które w zdecydowanej większości poświęcone jest Powstaniu Warszawskiemu. Wywiady i wspomnienia Powstanców, opinie historyków i ekspertów, piękne historie o walczącej Warszawie.

Zobacz materiały na www.rp.pl/plusminus


Artykuł przygotowany przez tygodnik Do Rzeczy.

Autor: Wojciech Wybranowski

Artykuł Wojciecha Wybranowskiego opowiada o udziale mieszkańców Wielkopolski w Powstaniu. Autor opisuje różne losy i historie. Pokazuje, że Powstanie Warszawskie miało olbrzymie znaczenie także dla całej Polski i mieszkańców różnych regionów.


Artykuł przygotowany przez tygodnik Sieci Prawdy

Autor: Andrzej Rafał Potocki

Tragicznych powstańczych historii jest bardzo wiele, ale o sukcesach, zwycięstwach podczas walk powstańczych mówi się rzadziej. "Do historii przez wielkie „H” weszły tak sławne akcje, jak zdobycie gmachu dużej i małej PAST-y, czy oswobodzenie więzienia na ul. Gęsiej. Choć było ich więcej, autor opisał trzy – jego zdaniem najbardziej spektakularne i ważne. Są dowodem waleczności żołnierzy, pomysłowości dowódców oraz przykładem zaczepnego ducha".


Materiały przygotowane dla Interia.pl

Autor: Tomasz Stańczyk

Tomasz Stańczyk przedstawia Powstanie Warszawskie poprzez trzy historie. Niemymi świadkami wydarzeń są budynki. Na ich murach często są ślady po kulach czy krwi, świadczące o tym, co się wydarzyło. Poruszające historie lotników, którzy dokonywali zrzutów dla walczących oraz tragiczne losy tych, którzy przechodzili przez kanały to tematy kolejnych artykułów.


Materiały przygotowane przez portal salon24.pl

Autor: Bernadeta Waszkielewicz

Pięknie napisane, bardzo wzruszające historie Powstańców, np. małżeństwa Państwa Piechotków, którzy w trakcie Powstania wzięli ślub, a po wojnie odbudowywali Warszawę lub dramatycznej genezy poezji Anny Świrszczyńskiej. Autorka w kilku tekstach pokazuje, jak wyglądało codziennie życie w powstańczej Warszawie oraz jak wielkie piętno odcisnęło na Powstańcach.


Materiał przygotowany przez Gazeta Wyborcza/Ale Historia

Autor: Sebastian Pawlina

Zajęcie niemieckich magazynów na Stawkach było ważnym sukcesem  pierwszego dnia walk, ale także całego Powstania Warszawskiego. Wyczyn żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego "A" uratował bowiem od głodu wielu warszawiaków. Autor opisuje to wydarzenie i wskazuje, dlaczego miało tak duże znaczenie.


Artykuł przygotowany przez Dziennik Gazeta Prawna.

Autor: Małgorzata Czerwińska-Buczek

Artykuł opowiada wzruszające historie Powstańców w perspektywie ich pseudonimów."W podziemnej armii czy Szarych Szeregach pseudonim stawał się nową tożsamością. Czasem stanowił życiowe motto, czasem był dziełem przypadku. Często prawdziwych nazwisk nie znali nawet koledzy z oddziału. Chodziło o to, by w razie zatrzymania okupantom zdecydowanie trudniej było ustalić personalia, czy adres zamieszkania".


Artykuł przygotowany przez dziennik SuperExpress.

Autor: Ewa Jabłońska

Powstanie to setki ludzkich historii - ich dramatów i niesamowitej odwagi, za którą zapłacili najwyższą cenę. Autorka - Ewa Jabłońska przytacza kilka bardzo wzruszających historii, takich chociażby jak opowieść o laleczkach, które "w czasie wojny należały do dwóch sióstr. Zabawa nimi pozwalała odsunąć w cień strach przed bombardowaniem, kiedy dziewczynki, razem z matką ukrywały się w kamienicy na Górnym Mokotowie. Koszmar senny zdarzył się naprawdę. Jedna z sióstr i matka zginęły od bomb. Ocalała dziewczynka, wychodząc z kamienicy w nieznane, tuliła do piersi dwie lalki."


Artykuł przygotowany przez dziennik Fakt.  

Autor: Dariusz Grzędziński

Artykuł opowiada wzruszające losy pani Haliny Jędrzejewskiej ps. "Sławka". Jest to również spojrzenie na Powstanie z punktu widzenia trzech pokoleń: Powstańca, córki Powstańca i Jego wnuczki. Powstanie Warszawskie na każdym z tych pokoleń odcisnęło piętno.

Zobacz publikację na www.fakt.pl


Artykuł przygotowany przez dziennik Puls Biznesu.

Autor: Marcin Dobrowolski

Jest to historia cichego bohatera i  głośnej legendy - Jana Więckowskiego. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego odpowiadał za bezpieczeństwo i stworzył system ograniczający wzajemną znajomość danych personalnych żołnierzy batalionu „Zośka”. W Powstaniu dowodził jego 2. kompanią „Rudy”.


Artykuł przygotowany przez tygodnik Gazeta Polska i portal niezależna.pl.

Autor: Piotr Dmitrowicz

Tekst przedstawia niezwykle wstrząsające losy mieszkańców Warszawy podczas narodowościowego zrywu w 1944 roku. Powstanie dotknęło cywilów w niewyobrażalny sposób. Autor opisuje masakrę szpitala, tragiczne losy dzieci i próby ratowania najmniejszych, aby ocalić „nowe” pokolenie.


Materiał przygotowany przez onet.pl

Autor: Piotr Halicki

Zbigniew Galperyn, ps. "Antek„ to wiceprezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. W rozmowie  opowiada o przygotowaniach do zrywu, ulicznych walkach, gorącej krwi powstańców i wyrywaniu się z rąk śmierci.


Artykuł przygotowany przez serwis wp.pl

Autor: Monika Rosmanowska

Uśmiechnięty mężczyzna z apaszką na szyi, para stojąca przed zaimprowizowanym ołtarzem, dziewczyna strzelająca z błyskawicy… Anonimowi bohaterowie powstańczych kronik filmowych zyskują nazwiska. Kim byli? - szereg wzruszających historii o Powstańcach znanych z kadrów taśmy filmowych z Powstania Warszawskiego.


  •  W GODZINĘ "W"  POZNAJ NASZYCH POWSTAŃCÓW - czytaj tekst

Materiały przygotowane przez portal wadowice24.pl

Autor: Marcin Płaszczyca

Wadowice też mają swoich bohaterów, którzy w godzinie "W" Powstania Warszawskiego 1944 stanęli do walki. Dziś nieco zapomniani w mieście, nie mają swoich tablic i biogramów. Autor w kilku tekstach przytacza losy 4 postaci: dwudziestoletniego Kolumba, cichociemnego, żołnierza i kapłana.

Zobacz publikacje:

1. Bogdan Michał Jaklicz

2. Cichociemny Jacek Bętkowski

 


Materiał przygotowany dla portalu wadowiceonline.pl

Autor: Marcin Witkowski

Artykuł przedstawia sylwetkę Adama Dobrodzickiego - wadowiczanina z pochodzenia, który był reżyserem i artystą. Pracował m.in.: z Juliuszem Osterwą. Podczas Powstania został wywieziony do obozu przejściowego w Pruszkowie i tam zmarł. Tragiczne losy i bardzo poruszająca historia.


Materiał przygotowany przez tygodnik Kronika Beskidzka

Autor: Bogdan Szpila

Powstanie Warszawskie to nie tylko heroiczna walka i śmierć żołnierzy różnych formacji pod jednym dowództwem. To także tragedia cywilów – kobiet, dzieci i osób często w podeszłym wieku, dla których uliczne walki oznaczały apokalipsę. Artykuł opowiada wzruszające historie trzech mieszkanek powiatu wadowickiego, które jako dzieci zostały rozdzielone z rodziną i przesiedlone na wadowickie tereny.