Parasol Historii

baner-wsparcie-zyjacych-bohaterow.jpg
 
Wspieramy instytucje i organizacje, których celem jest wspieranie Bohaterów naszej ojczyzny. W ramach tych działań angażujemy się w zbiórki finansowe i akcje, które są prowadzone, aby wspomagać Weteranów II wojny światowej, Żołnierzy podziemia niepodległościowego, Powstańców Warszawskich, Żołnierzy Armii Krajowej i wszystkich zasłużonych w walkach o wolną Polskę. 
Współpracujemy z poniższymi organizacjami. 
 
baner-pomoc-finansowa-v4.jpg
 
W 2017 roku  nasza firma wpłaciła 500 tysięcy złotych na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w ramach zbiórki Pomoc dla Powstańców.
Także w tym roku - 2018 -  firma dokonała wpłaty w wysokości 250 tysięcy złotych. Maspex  zobowiązał się wspierać ten cel również w 2019 roku.
 
Zbiórka rozpoczęła się z inicjatywy dziennikarza Filipa Chajzera, który w 2016 roku rozpoczął akcję zbierania funduszy na pomoc dla najbardziej potrzebujących Powstańców Warszawskich.
  
baner-wsparcie-fundacji.jpg
  
Maspex wsparł w 2017 oraz 2018 roku Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Brygady Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek", przekazując środki finansowe na jej działalność.  
 
Fundacja Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej prowadzi jedyną w Polsce specjalistyczną Przychodnię, świadczącą pomoc medyczną dla żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Powstańców Warszawskich, żołnierzy wyklętych, innych weteranów II wojny światowej i osób represjonowanych oraz dla ich rodzin.
 
Fundacja oraz Przychodnia istnieją już blisko 30 lat. W Przychodni w Warszawie kompleksową opieką lekarską i medyczną objętych jest łącznie ponad 5 tysięcy kombatantów. Średni wiek pacjentów to 88-89 lat, a aż 550 z nich to osoby powyżej 90 roku życia. Leczenie w przychodni prowadzi  około 20 lekarzy różnych specjalizacji, którzy średnio tygodniowo przyjmują niemal 300 pacjentów. Przychodnia ciągle także  poszukuje młodych lekarzy, którzy chcieliby podjąć się pracy i kontynuować tę ważną misję.
Z pomocy medycznej i pielęgnacyjnej korzystają ci, którzy  po II wojnie światowej  byli prześladowani politycznie, są w podeszłym wieku i w większości bardzo schorowani. Przychodnia Fundacji AK otacza również stałą opieką lekarską i pielęgnacyjną obłożnie chorych, którzy nie opuszczają domów i wymagają specjalnej opieki. Przekazane przez naszą firmę środki wspierają głównie potrzeby Fundacji w zakresie realizowanych wizyt domowych.
  
Więcej informacji o Fundacji można znaleźć na stronie: www.przychodnia-ak.pl 
  
Zachęcamy również do przeczytania rozmowy
z prof. Stanisławem Rubkiewiczem na temat działalności Fundacji.

   
baner-paczki-dla-bohaterow.jpg
  
„Paczka dla Bohatera” to akcja charytatywna dla Bohaterów naszego kraju, w ramach której otrzymują oni wsparcie produktowe i są odwiedzani przez wolontariuszy. Nasza firma w 2017 roku oraz 2018 ufundowała produkty, które znalazły się w świątecznych paczkach, a w ich przygotowaniu, w ramach wolontariatu, wzięli udział nasi pracownicy. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Paczka dla Bohatera nasza firma przekazała 15 ton produktów z oferty naszych marek, czyli niemal 30 000 sztuk soków, nektarów oraz przetworów warzywnych i zbożowych.

Akcja „Paczka dla Bohatera” prowadzona jest z myślą o wszystkich walczących o wolną Polskę. Stowarzyszenie wspiera żołnierzy polskich, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego w kraju w czasie wojny, jak i po jej zakończeniu, a także osoby represjonowane przez PRL, członków m.in. Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych.

W 2017 roku zbiórka została zorganizowana już po raz siódmy. Nasza firma udzieliła wsparcia produktowego dla Stowarzyszenia, przekazując produkty spożywcze do paczek – łącznie dla 930 kombatantów z 11 miast w Polsce. Łącznie przekazaliśmy w 2017 roku na akcję prawie 7 ton produktów z oferty naszych marek, czyli ponad 11 500 soków, nektarów, przetworów warzywnych i zbożowych. Nasi pracownicy, w ramach wolontariatu, zaangażowali się także w prace przy pakowaniu paczek dla żołnierzy w Warszawie oraz Krakowie, a także w pomoc przy ich rozwożeniu.
W 2018 roku zbiórka została zorganizowana przez Stowarzyszenie już po raz ósmy. Koordynatorzy akcji działają w ponad 30 miastach w kraju, m.in. w Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku czy Krakowie. Przedsięwzięcie cieszy się też dużym zainteresowaniem także wśród Polaków za granicą – w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii czy Niemczech. Maspex zaangażował się w akcję również w tym roku. Przekazaliśmy produkty do sztabów w 12 miastach w Polsce, dla 1700 Kombatantów z całej kraju. Łącznie było to 8 ton produktów - 18500 soków, nektarów, produktów zbożowych oraz przetworów warzywnych.
Pamięć i pomoc dla Osób, do których trafiają paczki, są niezwykle cenne, a radość jaką sprawiają im odwiedziny, życzenia, rozmowy z wolontariuszami, kartki i paczki to główny cel, jaki realizuje akcja, w którą się zaangażowaliśmy.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: www.facebook.com/pg/paczkadlabohatera
  
Zachęcamy również do przeczytania rozmowy z Tomaszem Sawickim, Prezesem Stowarzyszenia Paczka dla Bohatera.