wywiad #3

2019-09-27 12:57:00

Sławku, Twoja droga w Grupie Maspex zaczęła się w 2002 roku, kiedy objąłeś stanowisko Kierownika Przedstawicieli Handlowych. Dziś, patrząc wstecz masz imponujący dorobek zawodowy - Dyrektor ds. Kluczowych Klientów Sieciowych, Dyrektor Regionalny Struktury Food, Dyrektor Handlowy - obecnie Commercial Director Buissness Unitu Food.

Tyle lat, a czuje się jakby to wszystko zdarzyło się w ciągu 4-5. Maspex zawsze dawał mi poczucie, że jeśli mam dobry pomysł mogę go zrealizować. Niezależnie, na jakim stanowisku pracowałem i jaki budżet był mi do tego potrzebny. Zmiany stanowisk to raczej konsekwencja rozwoju firmy – one same w sobie nigdy nie były moim celem. Na te lata patrzę raczej przez pryzmat zrealizowanych projektów i zdobytej wiedzy.

W takim razie o co można zapytać człowieka, który obecnie zarządza kilkusetosobową strukturą comercial?

Zapytaj mnie o ludzi, o mój zespół. Oni są ze mną od zawsze. Wbrew pozorom przez te lata nie przewinęły się tysiące twarzy – to określona, stała liczba. W wielu przypadkach pracujemy ze sobą po kilkanaście lat. Razem się rozwijamy. To jest niesamowite. Bo my zawsze działamy razem, do jednej bramki, wspólnie. Jako manager mogę śmiało powiedzieć że mam szczęście do ludzi - i to nie jest frazes!

Zawsze wiedziałeś, że dział sprzedaży to jest to miejsce, w którym będziesz się dobrze czuł?

Od zawsze wiem, że ważny jest dla mnie sport. Sprzedaż wydaje mi się jego następstwem. Choć może nie tak oczywiste, bo pierwsze kroki zawodowe stawiałem w biurze maklerskim (śmiech). W sporcie i sprzedaży ważna jest systematyka, trening, umiejętność docenienia konkurenta, pokora. Obydwa te obszary charakteryzują się  rywalizacją – ale tą pozytywną, która cieszy się ze zwycięstwa i potrafi wyciągnąć wnioski z przegranej. Rywalizacja dla samego sukcesu/wyniku spala, wyniszcza, to nie jest moja droga. Ja szukam rozwoju – mojego zespołu, organizacji.

Określając siebie określamy też pewien rodzaj kultury, który tworzymy w zespołach. Jak miałbyś się scharakteryzować? Twój talent? Twoja super moc?

Umiejętność dogadania się. Rozmowa zawsze jest możliwa. Potrafię również „zarazić” innych dobrymi emocjami. To one powodują, że wzajemnie się od siebie uczymy, inspirujemy, motywujemy do działania.

Jestem też otwarty na feeback i o niego dopytuje. To daje przestrzeń do rozwoju – dla obydwu stron. Stwarza też atmosferę do kreatywnej i twórczej pracy. Wiesz z kim lubię pracować? Z osobami proaktywnymi i odpowiedzialnymi. Od zawsze członkom moich zespołów daje przestrzeń do poznawania nowych obszarów, zdobywanie szerszych kompetencji. Przez lata tylko utwierdzam się w tym, że ja nie mam patentu na wiedze o wszystkim. I dobrze wiem, że  ludzie maja fajniejsze pomysły od moich – to jest niesamowite. Gra zespołowa jest momentami trudna, wymagająca – ale jedno jest pewne - pozwala osiągnąć ponadprzeciętne rezultaty.

To daje poczucie satysfakcji?

Proste pytanie - jak awansuje osoba, która była w moim zespole. To jest niesamowite. Towarzyszenie w rozwoju. Wspieranie. Nasza firma to umożliwia – zadania, dynamika, decyzyjność – a do tego programy szkoleniowe, wsparcie trenerów, sama struktura pozwalająca efektywnie funkcjonować w zmianie. Tysiąc wspólnych projektów, godziny rozmów, wymiany poglądów, dyskusji, ścierania się pomysłów. I nagle patrzysz, a twój pracownik osiąga wyższy poziom kompetencji, potrafi wejść w inny obszar zaradzania. I wtedy dajesz nową przestrzeń, inny rodzaj odpowiedzialności.   

Co możesz poradzić osobom startującym w życie zawodowe?

W pracy trzeba mieć w sobie coś z dziecka. Tą otwartość, chęć eksplorowania ale też potrzebę uczenia się, inicjatywę, pokorę i entuzjazm. Ja to dziecko w sobie mam, można powiedzieć że o pielęgnuję - jeśli pojawi się nowy pomysł w firmie, możesz być pewna, że podniosę rękę do góry i się zgłoszę do działania.

Zatrudniasz osobę do siebie i….

…Daje 100% zaufania. Wierze w ludzi. Tyle i aż tyle.

 

20 grudnia 2019, 15:15
wywiad #6
wywiad #6
Więcej...
16 listopada 2019, 06:52
Akademia Umiejętności
Akademia Umiejętności
Więcej...
14 listopada 2019, 20:55
wywiad #5
wywiad #5
Więcej...