wywiad #6

2019-12-20 15:15:00

Krzyśku - jak to jest tworzyć, budować i docelowo zarządzać obszarem informatycznym na stanowisku Dyrektora IT w Grupie Maspex?

To jest wielka szansa uczestniczenia w unikalnym projekcie – tak to traktuję. Rozwijają się trendy, jak wiesz obszar IT to ogromny przeskok w ostatnich latach – a ja mam wraz ze swoim zespołem możliwość przechodzenia i doświadczania ewolucji a zarazem rewolucji w tym obszarze. A co najważniejsze, to  jest proces,  który (na szczęście)  wydaje się nie mieć końca (śmiech).

Jesteś Ty i zespół? Czy inaczej to widzisz?

Widzę nas jako jeden, silny, zgrany team który ma niesamowitą potrzebę ciągłej nauki, który staje ciągle przed nowymi wyzwaniami. Każdy z nas ma określone role, każdy ma inny zakres odpowiedzialności - ale to nie wyklucza współpracy, wręcz przeciwnie pozwala inspirować się. Widzę nasz dział w ciągłym ruchu i dużej chłonności na nowe rozwiązania. Zawsze siebie słuchamy, najciekawsze pomysły powstają w sposób zaskakujący, nagły. To oczywiście jest też wyzwaniem – bo takiej postawy oczekujemy od wszystkich pracowników.

Gdzie widzisz waszą siłę? Jaki jest czynnik przyciągania do pracy w Waszym Dziale?

Mamy jedne z najlepszych rozwiązań  IT jakie są obecnie dostępne na świecie. Współpracujemy też ze środowiskiem akademickim, aktywnie wspierając się naukowcami w najnowszych rozwiązaniach, takich jak sztuczna inteligencja, czy Internet rzeczy, które aplikujemy do naszych projektów. Chcemy być maksymalnie do przodu z trendami światowymi w nauce. To jest olbrzymią wartością, ale również olbrzymim wyzwaniem i odpowiedzialnością. Jesteśmy w projektach, współpracując m.in. z AGH, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Politechniką Poznańską.

Ponieważ nie ma czegoś takiego jak wiedza IT stricte podana w książce, więc trzeba szukać, podkreślam to bardzo mocno. Otwierają się nowe kierunki studiów jak np. cyberbezpieczeństwo, czy algorytmika inteligentna, których nasi pracownicy są studentami.

Skąd taka taktyka?

Dlaczego tak działamy? W pracy nie chodzi o wyważanie już otwartych drzwi, ale skupienie się na podnoszeniu efektywności i automatyzacji czasu, a zaangażowanie techniczne z roku na rok rośnie. W pracy dotykamy algorytmów inteligencji, metod numerycznych, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego. Nie chodzi o to,  żeby to wymyśleć, ale o to żeby to mądrze, rozsądnie i na miarę potrzeb biznesu wprowadzić, zastosować.

Jesteśmy atrakcyjnym pracodawcą dla osób, które chcą swoją karierę zawodową związać z obszarem   IT?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nie jesteśmy typową firmą programistyczną – jeśli ktoś chce rozwijać się tylko w tym obszarze – u nas znajdzie pewien obszar tych działań, a poza tym szereg innych.  Natomiast naszą przewagą jest to, że nie reprezentując stricte branży IT, jesteśmy bardzo obecni i rozpoznawalni w świecie IT, nawet uczestniczymy w pracach Rady Wydziału Informatyki AGH.

Nie odbiegamy od światowego standardu. Otoczenie systemowe, algorytmy samouczące - chcemy być lepsi, działać szybciej, efektywniej, potrafić zastosować realne rozwiązania, profesjonalnie dopasowane do potrzeb biznesu. Nie jesteśmy zamknięci na jeden tor myślenia, mamy wolność perspektywy, możliwości i potrzebę, żeby wprowadzać nowe rozwiązania do organizacji.

Najlepszym tego przykładem jest utworzenie zespołu RPA (robotic proces automation), zespołu specjalistów, który automatyzują (cyfryzują) powtarzalne procesy biznesowe, uwalniając zasoby do innych zadań i wyzwań biznesowych. Innym ciekawym przedsięwzięciem było utworzenie zespołu IT2B (partner IT w biznesie), który rozumie procesy biznesu, wspiera w rozwoju, odpowiednio dostosowując narzędzia IT do potrzeb.

A Ty jak patrzysz na przyszłego pracownika?

Myślę, ze zawsze są trzy poziomy – ale z mojego doświadczenia pierwsza warstwa jest najważniejsza. To postawa, pokora, dociekliwość oraz pozytywne nastawienie. Kolejny poziom – wykształcenie kierunkowe jest ważne,  jednak w drugiej kolejności, gdyż potrzebni są też kandydaci z wykształceniem ekonomicznym do zasobów IT. Natomiast odnośnie samych umiejętności - super jeśli kandydat je ma, ale jeszcze ważniejsze jeśli chce je rozwijać.

Sam staram się być szefem otwartym, dzielącym się wiedzą,  słuchającym i wspierającym. Mam nadzieje, że mi się to w jakimś procencie udaje, ale o to musiałabyś już zapytać mój zespół. J

Zadam trochę przewrotne pytanie. Ponad 20 lat w Grupie i dalej masz motywację do pracy, do wprowadzania zmian?

Absolutnie tak! Czuję się mocno współodpowiedzialny za prowadzenie firmy, ważne jest dla mnie wprowadzania takich rozwiązań, które wpłyną na poprawę funkcjonowania całej organizacji. Maspex mnie inspiruje, ale z drugiej strony myślę, że nigdy nie przestanie mnie zadziwiać.

16 listopada 2019, 06:52
Akademia Umiejętności
Akademia Umiejętności
Więcej...
14 listopada 2019, 20:55
wywiad #5
wywiad #5
Więcej...
11 października 2019, 09:43
wywiad #4
wywiad #4
Więcej...