wywiad #8

2020-04-09 10:55:00

Monika – Twoja ścieżka kariery zaczęła się w 2000 roku, kiedy w Grupie Maspex objęłaś stanowisko fakturzystki, teraz zajmujesz stanowisko Customer Marketing Director Food. Co doprowadziło Cię do tego miejsca?

Hmm… trudno w krótkich słowach o tym opowiedzieć. Zaczynając pracę w Maspex już po trzech miesiącach z obsługi klienta przeszłam do działu handlowego, aby później tworzyć Trade Marketing. W roku 2002 na rynku polskim Trade Marketing raczej był ideą, musiałam się dużo nauczyć, szukać źródeł,  z których mogłam pozyskać wiedzę, a tak naprawdę go wykreować. Przeszłam drogą od działu opartego wyłącznie na handlu, poprzez pierwsze kontakty z shopper marketingiem, aż tutaj do miejsca gdzie od kilku lat zarządzam zespołem Customer Marketingu Food. Wracając do pytania co mnie tutaj doprowadziło? Ambicja i ciągła potrzeba rozwoju, elastyczność i umiejętność zarządzania zmianą.

Czujesz, że cały czas pracujemy w nowym środowisku i zmianie?

W trakcie mojej kariery środowisko zmieniło się wielokrotnie, firma rozrasta się o nowe marki a to wpływa bezpośrednio na mój dział. Z paru kategorii którymi się zajmowałam teraz jest kilkanaście. Zmienia się otoczenie rynkowe, rozwijają się technologie, pojawiają się nowe idee.  W Customer Marketingu nie ma miejsca na opieszałość i stagnację,  nauczyliśmy się działać i szybko reagować. Ulepszenie nawet prostych procesów to jest klucz rozwoju.  Zależy mi na tym, aby każde działanie było bardziej efektywne, lepsze.  Mam to w swoim DNA. Taki jest sposób myślenia ludzi w naszej firmie, też tak masz?

Jak najbardziej! Ale do czego Cię to finalnie prowadzi?

Zawsze do lepszego zarządzania. Mając tak dużo kategorii kluczem jest optymalizacja, wyznaczenie priorytetów oraz współpraca. Rozmawiając z klientem o zarządzania kategoriami czy trade marketingu oferujemy wiedzę i rozwiązania w obszarze co najmniej kilku różniących się od siebie produktów. A myśląc o nabywcy, jego misjach zakupowych czy decyzjach w sklepie, musimy zrozumieć nie jedno zachowanie, ale kilka. Proponując wsparcie sprzedażowe czy ekspozycyjne na poziomie sklepu wybieramy też te najbardziej efektywne dla wszystkich uczestników rynku. Nie jest prosto, ale to właśnie lubię w mojej pracy i to mnie motywuje od tylu lat. Każdy rok jest inny i każdy niesie ze sobą dla mnie nowe wyzwania i rozwój.

Siłą naszej firmy są ludzie – zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Podpisuję się pod nim w 100 procentach. Widać to przede wszystkim w atmosferze firmy, tworzonej przez ludzi ukierunkowanych na współpracę, zaangażowanych, ambitnych. Mam odpowiedzialność za to co robię, a co najważniejsze, dostaje zasoby aby móc realizować to co zaplanuję. Jeśli coś nie wyjdzie do końca tak jak chcę, wyciągam wnioski i idę dalej bogatsza o nowe doświadczenie i z większą wiedzą. Patrzę na to nie tylko z perspektywy siebie, swojego teamu (chociaż jest to tu oczywiste), ale też w ujęciu całej organizacji.

Zapraszając nowe osoby do swojego działu kierujesz się właśnie tymi kompetencjami?

Dobieram osoby o różnorodnych osobowościach, ale spójną cechą jest działanie. Przede wszystkim takie, które lubią i chcą pracować, angażują się w zadania, ale też naturalne jest dla niech wspieranie innych w dziale. Bez tego nie można mówić o dobrej współpracy. Widać kiedy ktoś robi coś z przymusu, że traktuje to jak konieczność. Taka osoba nie będzie dobrze czuła się w naszym zespole i prawdopodobnie sama szybko zdecyduje się na zmianę. A ja wierzę w zmianę. I pracę nad kompetencjami opartą na feedbacku. Ale do tego musi być przede wszystkim nasza wewnętrzna motywacja.

A samą siebie być zatrudniła?

(śmiech) Daj mi moment na zastanowienie… wiesz, mam takie poczucie, że dam sobie radę w każdej sytuacji. Nie jest to kwestia jakichś zawyżonych ambicji, ja po prostu czuję, że sobie poradzę. Więc tak - zatrudniłabym siebie.

Takiego podejścia nauczyłaś się w firmie?

W firmie nauczyłam się tysiąca różnych rzeczy. 20 lat to masa wydarzeń w życiu nie tylko zawodowym, ale też prywatnym. I te dwie strefy zawsze oddziałują na siebie. Praca w Maspex dała mi wiarę w siebie i pokazała, że wszystko jest możliwe i w naszych rękach - że możemy wszystko! Ty, ja, ona, on! Proste, prawda?

 

 

31 marca 2020, 11:48
#pomagamy
#pomagamy
Więcej...
03 marca 2020, 11:28
wywiad #7
wywiad #7
Więcej...
24 stycznia 2020, 13:37
Nowe biuro w Warszawie
Nowe biuro w Warszawie
Więcej...