Być handlowcem – poszukiwane kompetencje

Porozmawialiśmy z kilkoma naszymi handlowcami: Norbertem, Andrzejem, Łukaszem, Sławkiem i Piotrem o tym, co jest ważne w ich pracy.

 

Dynamika działania umiejętność podejmowania szybkiej i wiążącej decyzji daje nam przewagę nad konkurencją. Dzięki temu to MY sprzedajemy. Taka kompetencja jest bardzo ceniona przez detalistów, gdyż w ich oczach widniejemy jako profesjonaliści, z którymi warto handlować.

 Wiedza o produkcie znajomość asortymentu, a co za tym idzie produktu, który przedstawiamy naszym klientom, to podstawa naszej pracy. Posiadając taką wiedzę, w oczach naszych klientów jesteśmy postrzegani jako profesjonalni sprzedawcy, z którymi warto rozmawiać.

Umiejętność budowania relacji w dzisiejszych czasach klienci handlują z przedstawicielami a nie z firmami. Przedstawiciel handlowy z firmy nawet o niższej wartości rynkowej dzięki systematycznie wypracowanej relacji może w danym sklepie osiągnąć status dostawcy pierwszego wyboru dystansując nawet liderów rynkowych.

Umiejętności negocjacyjne umiejętność negocjowania, dążenie do efektu wygrana-wygrana przyczynia się do budowania dobrych relacji z klientem i długoterminowej współpracy z nim. Dla handlowca udane negocjacje są źródłem satysfakcji, budują pozytywny wizerunek zarówno jego jak i firmy.

Komunikatywność dobry handlowiec to osoba, która dobrze zna potrzeby i oczekiwania swoich klientów. Bez komunikacji, rozmowy jest to niemożliwe. Komunikacja to przede wszystkim słuchanie, czyli poświęcanie uwagi rozmówcy zmierzające do zrozumienia jego wypowiedzi i zareagowanie na to, co zostało powiedziane, np. stosowanie parafrazy. Zadawanie pytań otwartych w jeszcze większym stopniu pomaga osiągać założone przez nas cele, ponieważ poznajemy poglądy i cele biznesowe klienta, a to pozwala nam we właściwy sposób poprowadzić negocjacje. Nie możemy zapominać, że komunikacja to również gesty, mimika, kontakt wzrokowy, brzmienie głosu oraz nasz wygląd - wszystkie te elementy mają wpływ na nasze relacje z klientami.

Profesjonalizm profesjonalne podejście pomaga w budowaniu relacji z klientem. Skutkowało będzie również tym, iż klient będzie nas kojarzył jako solidnego oraz rzetelnego PH, w którym może mieć oparcie i do którego może się zawsze zwrócić. Będzie wiedział, że jesteśmy odpowiednią osobą, która może się zajmować jego zamówieniami, wyglądem półki oraz naszych ekspozycji na jego sklepie. Co za tym idzie, pomożemy mu zwiększyć rotację naszego produktu.

Umiejętność słuchania  umiejętność słuchania jest niezwykle istotna w pracy handlowej, gdyż daje możliwość wzajemnego zrozumienia. Zdolność ta przejawia się w poprawnym odbiorze komunikatu przekazywanego przez klienta oraz adekwatnej reakcji. To cecha, która powinna charakteryzować każdego handlowca.

Umiejętność radzenia sobie trudnych sytuacjach będąc osobą, która zawsze potrafi coś wymyślić, klient będzie pewny, że może na nas polegać i w sytuacjach trudnych zwróci się właśnie do nas, a nie do kogoś innego. Radzenie sobie w sytuacjach problemowych pomaga budować zaufanie u klienta oraz nasz wizerunek.