#AnnualFoodAgenda 2020

W roku 2020 odbędzie się druga edycja projektu #AnnualFoodAgenda. Przed nami aż 9 wspaniałych wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

Do tej pory w wydarzeniach organizowanych przez ekspertów Maspex oraz naukowców olsztyńskiego Instytutu PAN w ramach projektu #AnnualFoodAgenda wzięło udział niemal 5,000 osób z całej Polski.

 

logo_sin_claim.png

WarsztatyTrust your food

Data: 15, 22, 29 lutego 2020

Miejsce: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie Ul. Tuwima 10, 10-748 Olsztyn

Budowanie zaangażowania młodych konsumentów i ich zaufania do żywności - to cel warsztatów przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz ekspertów z firmy MASPEX.

poster_horizon2020_tego_uywa_q1.pngPrzez kilka kolejnych weekendów lutego uczniowie warmińsko-mazurskich szkół będą sprawdzać prawdy i mity o suplementach diety, tworzyć inteligentne opakowania żywności i poznawać alergeny pokarmowe. Dowiedzą się też jak poprawnie interpretować etykiety na produktach spożywczych oraz informacje udostępniane w miejscach zbiorowego żywienia. Pod okiem naukowców, przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury badawczej, będą prowadzić doświadczenia w pracowniach biologicznych funkcji żywności, mikrobiologii, biosensorów, metabolomiki oraz innych laboratoriach zlokalizowanych w Oddziale Nauk o Żywności olsztyńskiego Instytutu PAN. Uczniowie samodzielnie przeprowadzą test oceny jakości mleka, zbadają właściwości przeciwutleniające naturalnych konserwantów oraz sprawdzą jakie kwasy tłuszczowe występują w powszechnie dostępnych olejach jadalnych. W programie warsztatów znajdą się też zajęcia na temat mikroorganizmów stosowanych w produkcji żywności oraz efektów reakcji Maillarda. która zachodzi w procesie termicznej obróbki żywności. Ponadto, w skomputeryzowanej pracowni oceny sensorycznej, uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wrażliwość zmysłu węchu.

 logo_jan-march.png

Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowejBudujemy zaufanie do żywności

Miejsce:

Placówki Fundacji Sternik-Kraków:

Szkoła Podstawowa WIERCHY and Szkoła Podstawowa ŹRÓDŁO

ul. Radzikowskiego 52

31-315 Kraków

 

Data i godzina: 20 marca 2020, godz. 08.00 - 13.00

(English version:  http://annualfoodagenda.com/event-item/building-trust-in-food-workshops-at-school/)


"Budujemy zaufanie do żywności" to warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone przez przedstawicieli przemysłu spożywczego (Maspex) i naukowców z Polskiej Akademii Nauk (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności).

q1_2020_1.jpg
Podczas warsztatów uczniowie i nauczyciele poznają najnowsze informacje dotyczące zaleceń żywieniowych. Uczestnicy będą rozmawiać z ekspertami na temat „Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży”, która została zaprojektowana w celu ułatwienia dzieciom, młodzieży a także rodzicom zdrowego odżywiania. Jednym z celów warsztatów jest wyjaśnienie uczestnikom, że zdrowe odżywianie polega na spożywaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany (w tym błonnik), witaminy i minerały. Ponadto dzięki warsztatom uczniowie zdobędą wiedzę na temat powszechnie stosowanych badań żywności.  W trakcie warsztatów został również przewidziany czas na niekonwencjonalne poznawanie faktów związanych z żywnością i zdrowym odżywianiem podczas rozwiązywania zagadek w grze Escape Room.

Na koniec warsztatów uczestnicy wezmą udział w quizie oceniającym ich zrozumienie prezentowanych wcześniej informacji.


q1_2020_2.jpg

Wydarzenia są częścią projektu #AnnualFoodAgenda (www.annualfoodagenda.com) finansowanego przez wspólnotę EITFood (eitfood.eu).eit_plus_tekst_dugi.JPG