#AnnualFoodAgenda Q4

logo_oct-dec.png„Żywność otwarta na świat z EIT Food” podczas Festiwalu Przemiany

Data i godzina: 4 października 2019, g.11.00-18.00

Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa

Tegoroczny Festiwal Przemiany w Centrum Nauki Kopernik był areną twórczych aktywności wokół tematu przyszłości żywności, które współtworzyli naukowcy, producenci żywności, kucharze, aktywiści, popularyzatorzy nauki i konsumenci. W specjalnej strefie EIT Food #AnnualFoodAgenda rozmawialiśmy m.in. o projektowaniu żywności personalizowanej, innowacyjnych metodach konserwacji żywności, wykorzystaniu bogatych w wartości odżywcze „odpadów” z produkcji żywności i walorach konsumpcji produktów lokalnych, która wpływa na ograniczenie śladu węglowego w środowisku. Zaprezentowaliśmy też innowacyjne prototypy, produkty i rozwiązania technologiczne, które rewolucjonizują przemysł rolno-spożywczych Europy, w tym drukarki 3D do żywności, inteligentne systemy oświetlenia roślin, mobilne testy do oceny zawartości polifenoli w owocach, czy alternatywne źródła białka. Ważnym elementem „Strefy” były też warsztaty i gry poświęcone zagadnieniom niemarnowania żywności, gotowania „zero waste” i idei „food sharingu”, czyli nieodpłatnego dzielenia się żywnością.

CNK-25.jpg

CNK-54.jpg

CNK-6.jpg

CNK-85.jpg

 CNK-37.jpg

Mikołajki ZERO WASTE z EIT Food

Ostatni event w tym roku odbędzie się 6 grudnia w ośrodku „Czarny Groń”

Data i godzina: 6 grudnia 2019, godz. 9.00-15:30

Miejsce: Czarny Groń, Osiedle Praciaki 91, 34-125 Rzyki

plakat.png

6 grudnia na Czarnym Groniu w Rzykach odbyły się Mikołajki ZERO WASTE z EIT Food, które były ósmym i ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach projektu #AnnualFoodAgenda.

_MG_6887.jpg

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna, edukatorzy z Banku Żywności oraz reprezentanci firmy Maspex omówili z uczniami i nauczycielami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity tematy dotyczące postawy ZERO WASTE.

_MG_6741.jpg

_MG_7251.jpg

Uczestnicy poznali sposoby na niemarnowanie żywności, które można zastosować w łatwy sposób w codziennym życiu, a także poznali działalność Polskich Banków Żywności. Eksperci z Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna przygotowali dla młodzieży stanowiska edukacyjne, dzięki którym uczestnicy mogli zdobyć nie tylko nową wiedzę, ale także samodzielnie wykonać analizy laboratoryjne.

_MG_7024.jpg

Wszyscy prowadzący zachęcali uczestników do ponownego używania resztek żywności. Ponadto uczniowie poznali bliżej proces liofilizacji, czyli jednej z metod utrwalania żywności, a także cechy żywności funkcjonalnej i jej wpływu na samopoczucie i zdrowie konsumenta. Formuła spotkania mikołajkowego umożliwiła każdemu bezpośredni kontakt z ekspertami i dostarczyła uczniom kilku niespodzianek.

_MG_7274.jpg

 

eit_plus_tekst_dugi.JPG