Skroluj
Ekologia15 listopada 2024

KAUCJA.PL – KRAJOWY SYSTEM KAUCYJNY

Zgodnie z zapowiedziami strony rządowej system kaucyjny w Polsce ma ruszyć od 1 października 2025 r. System kaucyjny to ważny element wdrażanych właśnie w całej UE oraz w Polsce rozwiązań w zakresie osiągania celów środowiskowych i wymaganych prawem działań podejmowanych przez producentów napojów. System oparty jest o zbiórkę opakowań po napojach, za zwrotem kaucji dla Konsumenta i prowadzi do praktycznej realizacji celów gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Grupa Maspex rozpoczęła już prace przygotowawcze dotyczące opakowań objętych systemem kaucyjnym, jak również aktywnie uczestniczy w tworzeniu wspólnego z innymi producentami napojów podmiotu realizującego te cele tzw. „Podmiotu reprezentacyjnego”. 

13 listopada producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną pod nazwą KAUCJA.PL – Krajowy System Kaucyjny. Głównym zadaniem spółki będzie zarządzanie procesem zwrotu i recyklingu opakowań oraz odpadów opakowaniowych objętych kaucją, jak też rozliczanie pobranej kaucji. Jest to wspólne przedsięwzięcie firm: Maspex, Coca-Cola HBC Polska, Colian, Nałęczów Zdrój, Nestle Polska, Orangina Schweppes Polska, Oshee Polska, Pepsi-Cola General Bottlers Poland, Red Bull, Van Pur, Zbyszko Company oraz Żywiec Zdrój. Na Prezesa Zarządu akcjonariusze wybrali Piotra Okurowskiego, który jest doświadczonym liderem z bogatą wiedzą i praktyką we wdrażaniu nowoczesnych technologii oraz zarządzaniu logistyką i łańcuchem dostaw.

System kaucyjny przypisuje wartość opakowaniom. W Polsce obejmie on butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra oraz zwrotne szklane butelki do 1,5 litra. Podczas zakupu napoju do ceny produktu zostanie doliczona kaucja, która zostanie zwrócona konsumentowi po oddaniu zużytego opakowania w dowolnym punkcie zbiórki w kraju, bez konieczności okazywania paragonu. 

Operator systemu będzie zarządzał infrastrukturą oraz procesami związanymi z systemem kaucyjnym, a także będzie odpowiedzialny za osiągnięcie wymaganych poziomów selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych i opakowań. Celem jest osiągnięcie 77% poziomu zbiórki opakowań do końca 2025 roku, a docelowo 90% do roku 2029.

Udostępnij tę stronę: Facebook Twitter Linkedin Email SMS