Jesienią, zimą i wczesną wiosną, kiedy nikt jeszcze nie myślał o luzowaniu pandemicznych obostrzeń, skala turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, w trakcie którego w każdej edycji krzyżują się drogi tysięcy uczestników, nie pozwalała na jego przeprowadzenie w tradycyjnej ogólnopolskiej formule. W takich okolicznościach zrodził się pomysł na „Zielone Wyzwania”. Akcję mającą na celu zaktywizować dzieci, a przy okazji zapewnić im zdalną rywalizację i związane z nią emocje, niemożliwe do przeżycia nigdzie indziej poza sportem.
W ramach inicjatywy jej organizator – Polski Związek Piłki Nożnej – od lutego do maja przedstawiał co miesiąc treść nowego zadania do wykonania. Kiedy rządowe restrykcje na to pozwalały, zespoły uczestniczące w zabawie miały do wyboru dwie opcje: przystąpić do realizacji wyzwania drużynowego lub indywidualnego.
Kreatywność uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Nadsyłane materiały niejednokrotnie okazywały się być nie tyle filmikami, co wielkimi produkcjami ze starannie przygotowanym scenariuszem, fantastyczną scenografią i doskonale dobranymi rekwizytami. W ich realizację angażowały się dzieci, ich trenerzy oraz rodzice. Dzięki temu „Zielone Wyzwania” pomogły odkryć nie tylko talenty piłkarskie, ale też aktorskie. Wystarczy zresztą spojrzeć na wideo przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 5 z Wołomina: https://www.facebook.com/157297688304746/videos/3690217434410814
Wszystkie filmy z realizacją zadań były publikowane na specjalnie utworzonej grupie na Facebooku. Można je obejrzeć POD TYM LINKIEM.
Następnie organizator wraz z przedstawicielami sponsorów (głównego – marki Tymbark oraz brązowego – firmy Electrolux) wybierał najlepsze propozycje. Co miesiąc nagradzanych było po 18 drużyn (po trzy w każdej kategorii wiekowej: U-8, U-10 i U-12, oddzielnie dla chłopców i dziewcząt). Laureaci otrzymywali sprzęt sportowy, którego łączna wartość wyniosła blisko 100 tysięcy złotych.
„Zielone Wyzwania” nie miały łatwo. W czasach niepewności towarzyszącej pandemii koronawirusa musiały wypełnić lukę po odwołanej edycji największego dziecięcego turnieju piłkarskiego w Europie. Ponad 1100 zgłoszonych drużyn i niemal 1500 nadesłanych materiałów wideo mówią same za siebie. Udało się.
– Wiedzieliśmy, że przeprowadzenie akcji będzie wymagające, tym bardziej że w momencie jej rozpoczęcia dzieci – z krótszymi lub dłuższymi przerwami – były zamknięte w domach już od niemal roku. Ogarniało je lenistwo. Dlatego zrobiliśmy wszystko, aby zachęcić je do ruchu. Zaproponowana przez nas inicjatywa wymagała zaangażowania i kreatywności, w zamian za co gwarantowała bezpieczną rywalizację, która jest nieodłącznym elementem sportu. Jesteśmy szczęśliwi, że tak wiele dziewcząt i chłopców zmierzyło się z wyzwaniami. Teraz czekamy w Warszawie na wszystkich zwycięzców. Nasi najlepsi trenerzy są już gotowi do poprowadzenia specjalnych treningów – mówi Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
– Tymbark już od 15 lat zachęca dzieci do sportu i aktywnego spędzania czasu, będąc głównym sponsorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Dlatego idea „Zielonych Wyzwań” również była nam bliska i było to bardzo dobre rozwiązanie w momencie, kiedy rozgrywki Turnieju nie mogły się odbyć. Mamy nadzieję, że już niebawem wrócimy do normalnej, pełnej pozytywnych emocji, piłkarskiej rywalizacji, jaką od lat obserwujemy w ramach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Maspex.
W okresie od lutego do maja przeprowadzono w sumie cztery regularne wyzwania. Oprócz tego sponsorzy inicjatywy zdecydowali się przygotować po jednym zadaniu dodatkowym. – Jako marka, która od lat produkuje intuicyjne sprzęty ułatwiające gotowanie, doskonale wiemy, jak dużą rolę w życiu każdego sportowca odgrywa zdrowa dieta. Z tego powodu w ramach „Zielonych Wyzwań” z przyjemnością przygotowaliśmy dla uczestników zadanie dotyczące skomponowania odpowiednio zbilansowanej diety młodego miłośnika sportu i jego bliskich. Z uznaniem podziwialiśmy nadesłane filmy, których autorami byli zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. To tylko potwierdza fakt, że sport i pasja kulinarna są dla wszystkich, niezależnie od płci. Cieszymy się, że wspólnie możemy realizować projekt, który pokazuje, że wszystkie dzieciaki są „Równie Dobre” – powiedział Paweł Miziołowski, CMO Electrolux.
Treningi dla zwycięskich ekip odbędą się w dniach 4-6 czerwca na stadionie warszawskiej Agrykoli. W piątek trenować będą ekipy z kategorii U-8: KS Football Success Academy Kraków, UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna, PSP 2 Kluczbork, SP 2 Chorzele, UKS Orzeł Zbylitowska Góra, LKS Mizerów, SP 1 Świnoujście oraz AP Aserekteam, w sobotę z U-10: UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna, UKS SMS Łódź, UKS Ząbkovia Ząbki, KS Football Success Academy Kraków, MLUKS Dwójka MOS Gubin, LZS Mustang Ostaszewo, UKS Orzeł Zbylitowska Góra oraz SP 6 Będzin, a w niedzielę z U-12: Diamonds Academy, UKS ISD-UJD Częstochowa, FUKS Pułtusk, UKS Błyskawica Kryg, AP Waleczni Olszewo-Borki, SP 1 Świnoujście, SSP 5 Wołomin oraz SP Rzekuń. Całość zostanie zorganizowana w zgodzie z panującymi obostrzeniami, zatem w jednym momencie na boisku będzie przebywało nie więcej niż 50 osób.
Wśród trenerów prowadzących treningi są m.in. Michał Libich (koordynator szkolenia dzieci w PZPN), Rafał Lasocki (selekcjoner chłopięcej reprezentacji Polski do lat 15), Marcin Kasprowicz (selekcjoner dziewczęcej reprezentacji Polski do lat 17), a także Nina Patalon, która od niedawna pełni rolę selekcjonerki seniorskiej reprezentacji Polski kobiet.
Przed zwycięzcami „Zielonych Wyzwań” fantastyczna przygoda, cenna lekcja, a także szansa na zaprezentowane swojego talentu. Kto wie, czy w Warszawie nie objawi się przyszły reprezentant lub reprezentantka kraju?