Skroluj
Działania społeczne15 czerwca 2020

10 tysięcy szkół edukowało o bezpieczeństwie

Dobiegła końca kolejna edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Akademia Uwielbiam. Ponad 185 tysięcy uczniów klas VI-VIII poznało w niej zasady prawidłowego komponowania posiłków oraz tajniki zbilansowanego i wartościowego gotowaniaŁącznie już ponad 2,5 mln pierwszoklasistów wzięło udział w programie, który edukuje i uświadamia, jak ważne jest bezpieczeństwo i myślenie o nim, szczególnie w nowej rzeczywistości, w której funkcjonujemy wspólnie z najmłodszymi.

Akademia Bezpiecznego Puchatka to największa ogólnopolska kampania edukacyjna, skupiająca się na bezpieczeństwie najmłodszych, realizowana pod patronatem Komendanta Głównego Policji oraz większości Kuratoriów Oświaty. Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych, w których edukacja o bezpieczeństwie jest niezwykle ważna. Nauczyciele, na podstawie nowych materiałów merytorycznych, opracowanych w oparciu o techniki szybkiego uczenia się, przekazywali najmłodszym wiedzę o bezpieczeństwie w czterech obszarach: w domu, w internecie, w szkole i na drodze. Jak przyznaje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Akademia Bezpiecznego Puchatka to ważna inicjatywa na skalę krajową. Podstawą bezpieczeństwa dziecka jest przede wszystkim jego świadomość w tym zakresie, niezależnie od okoliczności. Najmłodsi powinni stopniowo poznawać potencjalne zagrożenia, które mogą napotkać, aby następnie dowiedzieć się, w jaki sposób postępować w sytuacjach niebezpiecznych lub jak ich unikać. Przykładem może być zdobyta przez dzieci wiedza, dotycząca zakazu przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Dotyczy to jednak każdego obszaru bezpieczeństwa – edukując dzieci o obowiązujących regułach, również w sytuacjach wyjątkowych, a taką dzisiaj mamy, uświadamiamy im skutki własnego zachowania, uczymy dbania o siebie. Pokazujemy im także, że troska o wspólne dobro i bezpieczeństwo wymaga kierowania się określonymi zasadami.

Dzieci znają podstawy bezpieczeństwa

Wyniki Testu Bezpieczeństwa, do którego w tegorocznej edycji przystąpiło ponad 130 tysięcy dzieci, pokazują, że najmłodsi zyskali cenną wiedzę. Choć z punktu widzenia dorosłych pytania i odpowiedzi mogłyby wydawać się banalne, to pamiętajmy, że najmłodsi dopiero uczą się, dlaczego niektóre elementy są tak ważne dla bezpieczeństwa. Przykładowo, właściwe zachowanie w internecie czy określenie potencjalnych niebezpieczeństw w domu mogą sprawiać dzieciom trudność. Właśnie dlatego program Akademia Bezpiecznego Puchatka, prowadzony we współpracy z pedagogami, to istotny wkład we wzrost świadomości dzieci w zakresie ich własnego bezpieczeństwa. Od lat obejmujemy kampanię patronatem, bo uważamy, że program, który docelowo zwiększa wiedzę najmłodszych w tym obszarze jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa dzieci.  – wyjaśnia mł. insp. Wanda Mende – Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Test Bezpieczeństwa pokazuje efekty edukacji prowadzonej w ramach programu. Jeśli 87% dzieci wie, że gdy natrafią w internecie na coś niepokojącego, powinny to zgłosić rodzicom, to możemy stwierdzić, że najmłodsi posiadają tę wiedzę i będą mogli ją wykorzystać, gdy będzie to koniecznePierwszoklasiści zyskali także wiedzę, która jest aktualnie bardzo przydatna – przykładowo, 71% najmłodszych potrafi wskazać niebezpieczne przedmioty, które mogą znaleźć w domu, a na które powinni uważać. To bardzo cenne w kontekście nauki zdalnej, którą obecnie realizują w domu zamiast w szkołach.

Bezpieczeństwo w internecie

Ważnym elementem edukacji, również w zakresie bezpieczeństwa, jest też sposób przekazywania wiedzy i metody nauczania, a te w ostatnich tygodniach musiały zostać dopasowane do nowej rzeczywistości, która była zaskakująca zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Ewa Bensz-Smagała, psycholog dziecięcy i trener technik pamięciowych, właścicielka szkoły efektywnej nauki Lucky Mind,  przyznaje, że zapewne stanowiło to nie lada wyzwanie dla pedagogów i dzieci. Nauka zdalna wymagała pewnej modyfikacji sposobów edukacji, które pozwoliłyby na przekazanie wiedzy oraz utrzymanie zainteresowania kilkulatków w trybie on-line. Umysł dziecka jest na szczęście bardzo podatny na przyswajanie informacji również w nowych okolicznościach. Pewnym wyzwaniem mógł okazać się jednak sam internet – skupienie uwagi mogło dostarczać dzieciom pewnych trudności, biorąc pod uwagę fakt, że w sieci jednocześnie dzieje się bardzo wiele rzeczy. Dodatkową kwestią było bezpieczeństwo – dzieci w internecie nie zawsze potrafią jasno określić potencjalne zagrożenia. Na szczęście w materiałach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka poruszaliśmy także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci.  Jednocześnie wszystkie scenariusze sprawdzają się w nauce zdalnej, więc można je było wykorzystać w obecnej sytuacji. Tworzyliśmy materiały z myślą o tym, aby nie tylko pomagały w przekazywaniu wiedzy o bezpieczeństwie, ale i stanowiły dodatkowe wsparcie w pracy nauczycieli i nauce najmłodszych. Opracowane w tegorocznej edycji programu bezpłatne materiały dydaktyczne, które pedagodzy otrzymali drogą elektroniczną, zostały przygotowane przez wykwalifikowanych metodyków w oparciu o techniki szybkiego uczenia się. Nauczyciele mogli wykorzystać zawarte w nich metody do edukacji także w innych obszarach, co mogło wpływać pozytywnie na efekty nauki uczniów.

Kolejna edycja programu Akademia Bezpiecznego Puchatka

XI edycja programu Akademia Bezpiecznego Puchatka dobiegła końca. Szkoły, które zrealizowały program, otrzymały Certyfikat potwierdzający uczestnictwo, zaś uczniowie dostali specjalne Dyplomy. Już dziś zapraszamy nauczycieli do udziału w XII edycji – o szczegółach będziemy informować na stronie programu:

www.akademiapuchatka.pl

Udostępnij tę stronę: Facebook Twitter Linkedin Email SMS