Skroluj
Działania społeczne27 kwietnia 2023

CZAS WYŁONIĆ NAJWIĘKSZE PIŁKARSKIE TALENTY WE WSZYSTKICH WOJEWÓDZTWACH. STARTUJĄ FINAŁY REGIONALNE PUCHARU TYMBARKU

Już 8 maja rozpoczną się finały wojewódzkie XXIII edycji Pucharu Tymbarku. Rozgrywki stanowiące trzeci etap eliminacji do wielkiego finału potrwają do 27 maja. Jako pierwsi do rywalizacji o prawo reprezentowania swojego województwa w Warszawie staną zawodnicy i zawodniczki z województw: opolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. W tym roku osiem najlepszych drużyn Pucharu Tymbarku zaprezentuje się na stadionie PGE Narodowym 16 czerwca w dniu meczu towarzyskiego Polska – Niemcy.

 

W XXIII edycji Pucharu Tymbarku do gry przystąpiło 8895 drużyn (wzrost o 25% w stosunku do XXII edycji) w trzech kategoriach wiekowych – U-8, U-10 i U-12. Rozgrywki na etapach gminnych i powiatowych odbywają się w 98% powiatów. Młode piłkarki i młodzi piłkarze grają na boiskach w całym kraju o wymarzoną nagrodę – spotkanie z reprezentacją Polski. Ostatnim krokiem na ich drodze będą mecze na PGE Narodowym. Wystąpią na nim tego samego dnia, co ich idole z kadry – 16 czerwca przed meczem Polska – Niemcy. Najpierw jednak muszą przejść jeszcze etap finałów wojewódzkich, który rozpoczyna się 8 maja.

Puchar Tymbarku to unikatowe wydarzenie, między innymi z uwagi na jego zasięg i otwartość na wszystkich uczniów. Poprzez rozgrywki zachęcamy dzieci z całego kraju do aktywności fizycznej i rozwijania piłkarskiej pasji. Cieszymy się, że tegoroczna zmiana regulaminowa przyniosła oczekiwane rezultaty. Do gry przystąpiła co czwarta szkoła w Polsce, w Pucharze bierze udział o 50% więcej drużyn szkolnych, niż w poprzednim roku. Wszystkim uczestnikom życzę jak najwięcej radości z gry w piłkę, ładnych akcji i pięknych bramek w kolejnych etapach rozgrywekpowiedział Adam Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej ds. piłkarstwa amatorskiego.

W finałach wojewódzkich zagra 1755 zespołów. Do finałów ogólnopolskich zakwalifikuje się 16 najlepszych drużyn (po jednej z każdego regionu) w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek i chłopców. Rozgrywki U-8 kończą się na etapie regionalnym.

Ruch i sport to ważne elementy dzieciństwa, dlatego od 17 lat Tymbark, jako generalny sponsor Pucharu Tymbarku zachęca dzieci ze szkół podstawowych do aktywnego spędzania czasu. W tym roku zwiększyliśmy jeszcze nasze zaangażowanie, ponieważ Puchar Tymbarku został oficjalnym partnerem reprezentacji. Rozgrywki odbywają się praktycznie we wszystkich powiatach w Polsce, co daje dzieciom przestrzeń na odkrycie piłkarskiego talentu. Życzę wszystkim uczestnikom finałów wojewódzkich dobrej zabawy i powodzenia w grze. Przed Wami fantastyczna przygoda z szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym, a kiedyś, być może, nawet w reprezentacjipowiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.

 

Piłkarskie święto w każdym województwie

Etapy wojewódzkie rozpoczynają się już 8 maja. Pierwsze mecze rozegrane zostaną w województwach świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i opolskim. Co istotne, Puchar Tymbarku nie jest zarezerwowany tylko dla dużych miast i ośrodków sportowych. Rozgrywki docierają do wielu różnych zakątków Polski. Finały wojewódzkie, w formie dwu- lub trzydniowych mini-turniejów, odbędą się w całym kraju także w mniejszych miejscowościach, np. w Międzyrzecu Podlaskim (Lubelskie), Nowinach (Świętokrzyskie) czy Starych Oborzyskach (Wielkopolskie).

Nadrzędnym celem Pucharu Tymbarku jest upowszechnianie piłki nożnej. Szczególnie wśród tych dzieci, które nie mają dużego doświadczenia z uprawianiem sportu na zorganizowanym poziomie. Nasze doświadczenia pokazują, że to działa. W minionej, XXII edycji w finałach ogólnopolskich zameldowały się dzieci między innymi z miejscowości takich jak Żórawina, Przechlewo, Idzbark czy Ślesin. Ponadto spośród byłych uczestników Pucharu, którzy grają dziś profesjonalnie w piłkę jest wielu zawodników i zawodniczek z mniejszych ośrodków. Choćby Tomasz Kędziora i Tymoteusz Puchacz, którzy pochodzą z 14-tysięcznego Sulechowa, czy Paulina Dudek z niewiele większych Słubic. Dziś grają w zagranicznych klubach i mają na koncie wiele występów w reprezentacji Polskipowiedziała Paulina Kawalec, trenerka reprezentacji Polski kobiet do lat 15.

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski. W rozgrywkach brało udział wiele zawodniczek i zawodników występujących dziś w klubach ekstraklasy, a także reprezentantek i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. To m.in. Ewa Pajor (VfL Wolfsburg), Paulina Dudek (PSG), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), Jakub Kiwior (Arsenal) oraz Arkadiusz Milik (Juventus).

 

Harmonogram finałów wojewódzkich:

8-9 maja – świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, opolskie

10-12 maja – śląskie

11-12 maja – małopolskie, zachodniopomorskie

15-17 maja – pomorskie

16 maja – podkarpackie

15-16 maja – lubuskie

17-19 maja – wielkopolskie

18-19 maja – warmińsko-mazurskie, lubelskie

22-24 maja – dolnośląskie, mazowieckie

22-23 maja – podlaskie

25-27 maja – łódzkie

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie www.zpodworkanastadion.pl.

 

Puchar Tymbarku oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski

Tuż przed startem rozgrywek Polski Związek Piłki Nożnej rozszerzył współpracę z marką Tymbark – sponsorem generalnym Turnieju, należącym do Grupy Maspex.

Puchar Tymbarku oraz i jego uczestnicy stali się oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

Puchar Tymbarku to największe, dziecięce rozgrywki piłkarskie w Europie. Od XXIII edycji mogą przystąpić do nich wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zawody rozpoczynają się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym, a zwycięzcy awansują do etapu wojewódzkiego. Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym przed meczem Polska – Niemcy.

XXIII edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Patronat nad Pucharem objęło również Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Zdrowia.

Udostępnij tę stronę: Facebook Twitter Linkedin Email SMS