Skroluj
Działania społeczne8 września 2021

Rozpoczęła się XIII edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka. Trwają zapisy szkół podstawowych z całej Polski

Początek roku szkolnego to dla dzieci czas nowych wyzwań, nowych przyjaźni i powrotu do szkolnych obowiązków. To również doskonała okazja, by porozmawiać z najmłodszymi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z pomocą przychodzi Akademia Bezpiecznego Puchatka, której celem jest edukacja pierwszoklasistów w zakresie bezpieczeństwa w domu, w szkole, na drodze i podczas korzystania z Internetu. Dzięki projektowi dzieci poznają również podstawowe zasady radzenia sobie z emocjami, szacunku do swoich rówieśników i empatii.  Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna naukę w klasie pierwszej, z pewnością jest to akcja społeczna, w jakiej jego klasa powinna wziąć udział! Poinformuj nauczyciela o programie i zachęć do udziału!

Pierwsze dni w szkole to dla pierwszoklasistów ważny czas, który wiąże się z nowymi obowiązkami. Dzieci wkraczają w kolejny etap edukacji, poznają kolegów i koleżanki, uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Wtedy też najmłodsi uczniowie podejmują nowe wyzwania, kiedy samodzielnie wracają ze szkoły, uczestniczą w klasowych wycieczkach, zostają po raz pierwszy sami w domu czy zaczynają świadomie korzystać z Internetu. W pierwszych tygodniach nauki w szkole uczą się również relacji z rówieśnikami opartych na komunikacji i szacunku. Niezwykle istotna w tych chwilach jest także edukacja w zakresie właściwych zachowań, które są podstawą bezpieczeństwa. Wiedzę i cenne wskazówki w tym zakresie dzieci mogą zdobyć poprzez uczestnictwo w zajęciach Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Dlaczego warto zapisać szkołę do projektu?

1.Wiarygodność programu

Projekt edukacyjny Akademia Bezpiecznego Puchatka to największy program o tematyce bezpieczeństwa w Polsce, skierowany do uczniów klas pierwszych. Od 13 lat cieszy się dużym zaufaniem wśród rodziców i nauczycieli, którzy z jego pomocą skutecznie edukują najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa. Do tej pory w programie uczestniczyło ponad 2,5 mln dzieci, a co roku bierze w nim udział ponad 200 tysięcy pierwszoklasistów, ponad 10 tysięcy nauczycieli, a zarazem co druga szkoła w Polsce. Od początku istnienia inicjatywa wspierana jest przez uznane instytucje, działające w obszarze bezpieczeństwa publicznego oraz edukacji – Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydział Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem obejmują Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.

2. Materiały edukacyjne przygotowane wraz z ekspertami

Placówki oświatowe, które wezmą udział w programie otrzymają bezpłatny komplet materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyków, psychologów oraz eksperta w zakresie technik szybkiego uczenia się oraz zapamiętywania. Pakiet materiałów obejmuje scenariusze lekcji, pomoce dydaktyczne, filmiki edukacyjne, karty pracy oraz prezentację do wykorzystania podczas spotkań z rodzicami. W tegorocznej edycji programu materiały zostały opracowane na nowo, w oparciu o nową formułę, w której każdy filar bezpieczeństwa został zrealizowany w formie innej aktywności edukacyjnej. W ramach tegorocznej edycji programu, Wszystkie treści zostały także przygotowane zgodnie z technikami szybkiego uczenia się, zapamiętywania i wspomagania kreatywności.

3. Nowy zakres bezpieczeństwa związany z relacjami z rówieśnikami

W oparciu o ankiety zrealizowane wśród nauczycieli oraz dostępne badania został stworzony dodatkowy, piąty scenariusz, który porusza tematykę dobrych relacji z rówieśnikami. W ramach zajęć dzieci dowiedzą się, jakie są podstawy bezpiecznych relacji z innymi, czym jest serdeczność i życzliwość, co to jest empatia i jak możemy pomagać innym czy jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Całość tego filaru powstała we współpracy z psychologami i metodykami.

Jak zgłosić szkołę do nowej edycji Programu?

Zapisy do programu odbywają się poprzez kontakt telefoniczny z przedstawicielem organizatora lub za pomocą formularza zapisu dostępnego na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl. Udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka jest bezpłatny. Pierwszym krokiem w realizacji projektu jest przeprowadzenie 5 lekcji z zakresu bezpieczeństwa. Następnie uczniowie wypełniają Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który weryfikuje i utrwala zdobytą przez nich wiedzę. Ostatnim etapem jest wypełnienie przez nauczyciela koordynującego Ankiety podsumowującej. Na zakończenie szkoły otrzymują Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w programie, a uczniowie – Dyplomy.

Udostępnij tę stronę: Facebook Twitter Linkedin Email SMS