Skroluj
Działania społeczne19 czerwca 2023

TAK WYGLĄDAŁ FINAŁ XXIII EDYCJI PUCHARU TYMBARKU!

Poznaliśmy zwycięzców XXIII edycji Pucharu Tymbarku. W wielkim finale, rozgrywanym na PGE Stadionie Narodowym, zostały wyłonione najlepsze w Polsce piłkarskie drużyny chłopców i dziewcząt w grupach wiekowych do 10 i 12 lat. Młodzi zawodnicy i zawodniczki oprócz tytułów zdobyli też prestiżowe nagrody: spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski i możliwość obejrzenia na żywo meczu naszej kadry. Turniej w swoim roczniku wygrali chłopcy ze Szkoły Gortata (woj. łódzkie, kategoria U-10) i SMS Stali Rzeszów (woj. podkarpackie, U-12) oraz dziewczynki z SP 17 w Chorzowie (woj. śląskie, U-10) oraz SP w Krasnem (woj. podkarpackie, U-12).

 

Zanim finaliści Pucharu Tymbarku awansowali do rozgrywek ogólnopolskich i zagrali na PGE Stadionie Narodowym, musieli przejść łącznie aż 4 etapy. Każdy z zespołów pokonał szczebel gminny i powiatowy, a na koniec najlepsze drużyny z kategorii U-10 i U-12 spotykały się z rówieśnikami w finałach wojewódzkich, których stawką był awans do etapu ogólnopolskiego. Do Warszawy przyjechały łącznie 64 drużyny dziewczęce i chłopięce w kategoriach do 10 i 12 lat.

 

Dwa dni piłkarskiego święta na stadionie Hutnika Warszawa

 

Finały ogólnopolskie, które rozpoczęły się 14 czerwca na Stadionie Hutnika Warszawa, zostały uroczyście otwarte o godz. 10. Atmosferę podkreślała licznie zebrana publiczność, ale także zaproszeni goście: finalista „Mam Talent” Łukasz Chwieduk oraz znany raper Mezo, autor hymnu Pucharu Tymbarku. Zawodnicy i zawodniczki mogli najpierw obejrzeć pokaz sztuczek piłkarskich, a potem uczyć się od freestylera jego niezwykłych umiejętności, a także wziąć udział w koncercie Mezo. W przerwie pomiędzy meczami, dzieci bawiły się na dmuchańcach i szkoliły umiejętności piłkarskie w strefie, w której zostały wystawione specjalne urządzenia, np. maszyna badająca czas reakcji.

 

 

Równie ważne jak atrakcje, było to, co działo się na boisku. Podczas trwających dwa dni finałów ogólnopolskich Pucharu Tymbarku, młodzi piłkarze i piłkarki zostali podzieleni na grupy. W nich rozegrali mecze w systemie „każdy z każdym”, a następnie zespoły zmierzyły się ze sobą w fazie play-off. Jej stawką był bezpośredni awans na finał ogólnopolski, rozgrywany na PGE Stadionie Narodowym.

Dzięki wielu boiskowym emocjom, wszystkim uczestnikom udzieliła się atmosfera prawdziwego, piłkarskiego święta. Młodzi zawodnicy i zawodniczki zaprezentowali wysoki poziom gry, a przy tym byli w stanie cieszyć się piłką i okazywać szacunek rówieśnikom. Dowód na to, jak zawodnicy i zawodniczki zachowywali ducha fair play, stanowi duża liczba zielonych kartek, które im przyznano.

 

Zwycięzcy zagrali tuż przed reprezentacją Polski

 

Dla finalistów, nagrodą za przejście wszystkich etapów Pucharu Tymbarku była szansa gry na murawie PGE Stadionu Narodowego o tytuł najlepszej drużyny w kraju. Wyjątkowe wrażenie robiło nie tylko miejsce, w którym odbyły się finały, ale także czas ich rozgrywania. Tego samego dnia, którego młodzi piłkarze i piłkarki wychodzili na murawę PGE Stadionu Narodowego, na warszawskim obiekcie odbył się mecz reprezentacji Polski. Kadra Fernando Santosa zmierzyła się w spotkaniu towarzyskim z kadrą Niemiec.

Być może w gronie finalistów Puchary Tymbarku będą także przyszli kadrowicze: wielu z zawodników obecnie grających w reprezentacji występowało bowiem w finałach ogólnopolskich Turnieju. Wśród „absolwentów” tych zawodów jest m.in. Arkadiusz Milik (Juventus), Piotr Zieliński (SSC Napoli) czy Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam). W kadrze do lat 17 mężczyzn, która wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy blisko 70 proc. stanowili uczestnicy Pucharu Tymbarku. Podobnie było w kadrze kobiet do lat 17, która na mistrzostwach starego kontynentu wywalczyła 5. miejsce – 86 proc. tego zespołu to uczestniczki Pucharu Tymbarku. To pokazuje, że uczestnictwo w rozgrywkach może być pierwszym krokiem na drodze do spełnienia piłkarskich marzeń i gry w narodowych barwach.

Rangę finałów podnosił też fakt, że transmisję meczów pokazało na swojej antenie TVP Sport, a spotkania prowadzili zawodowi sędziowie, Monika Mularczyk i Szymon Marciniak, którzy – podobnie jak ich koleżanki i koledzy we wcześniejszych etapach Turnieju – nie zabrali ze sobą żółtych i czerwonych kartek. Zamiast nich rozdawali zielone kartoniki za postawę zgodną z duchem fair play.

 

 

Wielki finał na PGE Stadionie Narodowym

 

Pierwszy gwizdek finałów ogólnopolskich, sędziowanych m.in. przez Szymona Marciniaka, jedynego sędziego na świecie, który sędziował finały Mistrzostw Świata, Ligi Mistrzów i Pucharu Tymbarku oraz Monikę Mularczyk, sędziującą spotkania Ligi Mistrzyń, usłyszeliśmy o godzinie 9:30, gdy na murawie PGE Stadionu Narodowego rozpoczynał się najważniejszy mecz dziewcząt w kategorii do 10 lat. Po zaciętym i pełnym wrażeń spotkaniu wygrała drużyna SP 17 z Chorzowa, która pokonała 5:2 zespół Unia Grabów-Leopoldów. Po nich na murawę obiektu wyszły najlepsze zespoły w kategorii U-10 chłopców. Lepszy okazał się zespół Szkoły Gortata, który pokonał drużynę Zagłębiaków (SPMS Sosnowiec) z wynikiem 2:0. Finał dziewcząt w kategorii 12-latków na swoją korzyść rozstrzygnęła drużyna SP Krasne, pokonując 3:1 ekipę AP PSP Klimontów. Zwieńczeniem spotkań finałowych był mecz zespołów SMS Stal Rzeszów i SP 7 Leszno. Spotkanie, zakończone rezultatem 4:1, zapewniło zwycięstwo ekipie z Rzeszowa, która po końcowym gwizdku cieszyła się z wygranej.

Cieszę się, że mogłem brać udział w turnieju i bezpośrednio z boiska obserwować szczere łzy zarówno szczęścia, jak i porażki. Tutaj nikt nie udawał, nie kradł czasu, ani nie kalkulował – miłość do futbolu w najlepszym wydaniu. Widać, że niektóre dzieci mają ogromny potencjał i fantastycznie się rozwijają. Z ciężką pracą, odpowiednim podejściem i inicjatywami takimi jak Puchar Tymbarku sukces mają w zasięgu ręki. Myślę, że za kilka lat siedząc na trybunach na Stadionie Narodowym, będziemy bić brawo i kibicować dorosłym piłkarzom, których wcześniej  obserwowaliśmy na tym właśnie turnieju. Wielu byłych graczy Pucharu Tymbarku jest obecnie w kadrze, dziś widzieliśmy potencjalnych następców – mówi sędzia Szymon Marciniak.

 

 

– Jest tu dziś wspaniała atmosfera, wielkie emocje, fantastyczni zawodnicy. Wszystkim obecnym i przyszłym uczestnikom życzę przede wszystkim wytrwałości w realizowaniu pięknej, sportowej pasji – dodała sędzia Monika Mularczyk.

Młodych piłkarzy i piłkarki swoim dopingiem wspierali licznie zgromadzeni kibice, wśród których byli wyjątkowi goście.  Z trybun Stadionu Narodowego mecze oglądał m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który po zakończeniu spotkań wręczył nagrody dla najlepszego zawodnika oraz zawodniczki Turnieju w kategoriach U-10 oraz U-12. Oprócz głowy państwa, spotkania oglądał też prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza, sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski, a także reprezentujący Grupę Maspex: Krzysztof Pawiński, Sławomir Rusinek, Robert Wawro, Dariusz Czech, Bogdan Tyrybon.

 

Frekwencja nam dopisała, jest bardzo dużo kibiców i rodzin, którzy przyjechali dopingować młodych piłkarzy. Finał XXIII edycji Pucharu Tymbarku to piękne wydarzenie obfitujące w wiele pozytywnych emocji. Widać, że zmierzamy we właściwym kierunku, z każdym rokiem zgłasza się coraz więcej drużyn ze wszystkich zakątków Polski. Mam nadzieję, że w kolejnych latach turniej będzie przyciągał jeszcze więcej młodych talentów. W przyszłości mają oni szansę, by stać się siłą reprezentacji – podkreślił Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Gratulacje dla wszystkich uczestników XXIII edycji Pucharu Tymbarku. To właśnie takie turnieje sprawiają, że dzieciaki wstają od komputera, wychodzą na podwórko i grają w piłkę. Taka będzie przyszłość polskiej piłki, jakie jej młodzieży trenowanie, ale wszystko zaczyna się od pasji i emocji, widzieliśmy to w finałach na PGE Narodowy. Popularyzacja sportu wśród dzieci to cel, który realizujemy od 17 lat angażując się w ten projekt jako generalny sponsor. Już dziś myślimy o kolejnej edycji rozgrywek i gorąco zapraszamy wszystkie szkoły do udziału. Spróbujcie, bo możecie zagrać w finale na tym pięknym stadionie przed meczem reprezentacji Polski, niezależnie z jak małej szkoły, czy miejscowości jesteście – powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex do której należy marka Tymbark.

Zapisy do kolejnej edycji rozpoczną się już po wakacjach.

 

 

Wyniki XXIII edycji Pucharu Tymbarku: 

 

Kl. Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
1. SZKOŁA GORTATA SP 17 CHORZÓW SMS STAL RZESZÓW SP KRASNE
2. ZAGŁĘBIACY (SPMS SOSNOWIEC) UNIA GRABÓW-LEOPOLDÓW SP 7 Leszno AP PSP KLIMONTÓW
3. SP 5 SUWAŁKI SZKOŁA PODSTAWOWA W NADARZYNIE ZSP 2 BIAŁYSTOK SMS KATOWICE
4. NSP ZELKÓW SP CHOROSZCZ SP 1 ZABRZE SP NR 44 WROCŁAW
5. SP 9 SANOK GMINA BRODY GIRLS TEAM SP 9 SIEDLCE SP KOMORÓW
6. SP 18 OLSZTYN „MAMY TALENTY” GWIAZDECZKI SP 5 GDAŃSK

 

SP CHOROSZCZ
7. SP 10 ZIELONA GÓRA AKTYWNY JUNIOR OMS SP NR 5 SZCZECINEK SP 8 KROTOSZYN
8. SP 60 BYDGOSZCZ SP 1 RUMIA (SPORTMANIACY) SP 10 ZIELONA GÓRA SP 15 BYDGOSZCZ
9. SP POGÓRZE SP WIERZCHOSŁAWICE SP NR 8 TORUŃ SP 3 ZAKOPANE
10. CZARNO ZIELONI SP PRZEŹMIEROWO PSP 19 KĘDZIERZYN-KOŹLE SP 15 ZIELONA GÓRA
11. SANDO4 ZSP JASIEŃ SP 5 BIAŁA PODLASKA UKS SAP SZÓSTKA BRZEG
12. „AS-Y” Z SP CZEMPIŃ ZSP OPOCZNO ZSO ZATOR SP PRZODKOWO
13. SP 31 WARSZAWA BIAŁOŁĘKA SP NR 1 W ALEKSANDROWIE KUJAWSKIM Szkoła Gortata SP 10 Sieradz
14. PSP KIETRZ  SP STARE BIELICE SP 34 Kielce SP Bystrzejowice Pierwsze
15. SP 3 MYŚLIBÓRZ DIABEŁKI SP 6 Świdnica SP 1 LIDZBARK
16. SP SUŁÓW PSP POPIELÓW SP 18 Olsztyn “Mamy Talenty” SP MALECHOWO

 

 

 

 Najlepsi strzelcy i strzelczynie finału ogólnopolskiego:

Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
Wyróżnienie Maciej Szczęsny (SP 5 SUWAŁKI) Maja Gąsior (SP 17 CHORZÓW) Filip Kondraciuk (PSP 19 KĘDZIERZYN-KOŹLE) Małgorzata Zagórska (SP 3 ZAKOPANE)

 

Najlepsi zawodnicy i zawodniczki finału ogólnopolskiego:

Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
Wyróżnienie Maksymilian Lindner (SZKOŁA GORTATA) Julia Milankiewicz (SP W NADARZYNIE) Bartosz Brożyna (SMS STAL RZESZÓW) Maria Mrozik (SP 15 BYDGOSZCZ)

 

Najlepsi bramkarze i bramkarki finału ogólnopolskiego:

Kategoria Chłopcy U-10 Dziewczęta U-10 Chłopcy U-12 Dziewczęta U-12
Wyróżnienie Stanisław Dusza (ZAGŁĘBIACY (SPMS SOSNOWIEC)) Wiktoria Walasek (UNIA GRABÓW-LEOPOLDÓW) Piotr Sobierajski (SP 7 LESZNO) Laura Bąk (SP KRASNE)

 

Udostępnij tę stronę: Facebook Twitter Linkedin Email SMS