Akcja ta wpisuje się w wieloletnie tradycje sadownicze w okolicach Tymbarku. Dzieci uczestniczyły w pierwszym etapie długiego i pracochłonnego, angażującego wiele osób procesu, który kończy się tym, że możemy wypić ulubiony sok. O zasadzone drzewka przez najbliższe kilka lat będą dbać sadownicy – partnerzy w projekcie. Po kilku latach pierwsze zbiory będą dostarczone do zakładu w Tymbarku, w kolejnych latach ilość dostępnych owoców będzie wzrastać. Na podstawie wypracowanej w ramach projektu wiedzy sadownicy będą mogli poszerzać swoje uprawy jabłoni o owocach czerwonomiąższowych oraz przekazywać zdobytą wiedzę innym sadownikom w regionie.
Zakładanie nowych sadów we współpracy z rolnikami przyczynia się do wspierania lokalnych dostawców i budowania bazy surowcowej dla zakładu w Tymbarku. Rozwój sieci dostawców lokalnych ma na celu również ograniczenie transportu surowca z dalszych części kraju.
Zasadzenie 6000 jabłonek w ramach projektu ma również ogromne znaczenie środowiskowe: chroni glebę przed erozją i jałowieniem, zwiększa się ilość produkowanego przez drzewa tlenu, ogranicza retencję wody i wpłynie na łagodzenie skutków suszy. Jabłka czerwonomiąższowe mają większą niż jabłka jasne standardowe zawartość antocyjanów, kwasów fenolowych i witaminy C oraz są naturalnym źródłem czerwonych barwników (antocyjanów). Jabłonie o owocach czerwonomiąższowych cechują się wysokim poziomem kwasowości, co stanowi naturalną barierę dla niektórych insektów, przez to nastąpi ograniczenie wykorzystania agresywnych środków ochrony roślin.