Skroluj

Akcje specjalne

Nasze akcje specjalne

Lubella Łączy – marka przekazała 200 tysięcy produktów dla dzieci

 

W ramach akcji #LubellaŁączy marka przekazała 200 tysięcy produktów do około 1000 placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce. W akcję zaangażowali się również influencerzy, którzy wsparli ideę i pokazali, jak wspólne gotowanie makaronowych dań #Łączy ich bliskich.

Lubella Łączy… wokół idei wzajemnej pomocy. W ramach wielkiej akcji charytatywnej marka postanowiła wesprzeć potrzebujących – przekazując makarony, płatki, mąki, paluszki do placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce. Marka chciała dostarczyć je do każdej placówki opiekującej się dziećmi w Polsce.

Lubella Łączy… tych, którzy tego potrzebują. Marka kontaktowała się z placówkami w każdym województwie, chcąc dotrzeć do każdej takiej instytucji, która potrzebowała wsparcia. Mogły one także zgłaszać się bezpośrednio do akcji poprzez kontakt pod adresem – lubellalaczy@lubella.pl. Wsparcie produktowe trafiło głównie do domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, placówek wsparcia lokalnego, czy świetlic środowiskowych.

Lubella Łączy… i życzy smacznego! Akcja to dowód na to, że w tej trudnej sytuacji powinniśmy być razem. Podkreślali to zaangażowani w nią influencerzy, którzy podczas relacji live w mediach społecznościowych pokazywali, jak z bliskimi lub dla nich gotują pyszne makaronowe dania. W ramach #LubellaŁączy każdy twórca wskazał też wybrany przez siebie dom dziecka, który Lubella wsparła.

Lubella Łączy… inspirując. Bo czas spędzany z rodziną w domu może być cennym doświadczeniem. Akcja dodatkowo zwracała uwagę na fakt, że produkty Lubelli mogą być inspiracją do spędzania razem kreatywnie czasu  – nie tylko przy stole podczas posiłku, ale także w kuchni, podczas przygotowywania posiłku.

Pomoc dla szpitali jednoimiennych oraz wsparcie lokalnych instytucji w czasie pandemii

 

Zbiorczo billboardy

Od początku działań naszej firmy w okresie pandemii nieśliśmy pomoc tym, którzy w tych wyjątkowych czasach najbardziej potrzebowali i potrzebują wsparcia. Nasza pomoc trafiła do 38 szpitali w całej Polsce. Dodatkowo objęliśmy opieką potrzebujących z ponad 30 instytucji lokalnych działających w miejscowościach, gdzie mamy nasze zakłady produkcyjne. Wsparliśmy lekarzy, pielęgniarki, ratowników, strażaków, policjantów, ludzi starszych i samotnych, osoby przebywające na zbiorowych kwarantannach a także dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Pomoc organizowana była również przez nasze zagraniczne spółki.  

W momencie uruchomienia specjalnych jednoimiennych szpitali, przeznaczonych do walki z koronawirusem, skierowana została do nich nasza pomoc. Przekazaliśmy milion naszych produktów do 22 szpitali zakaźnych w całej Polsce, w tym do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Trafiły tam m.in. soki i musy owocowe Tymbark i Kubuś, woda Kubuś Waterrr i DrWitt, dania gotowe, produkty pomidorowe i dżemy Łowicz, zupy Krakus, makarony i płatki Lubella, kawa oraz suplementy diety Plusssz. Nasze produkty dotarły do szpitali we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Łańcucie, Łomży, Gdańsku, Kościerzynie, Wejherowie, Tychach, Raciborzu, Starachowicach, Ostródzie, Elblądu, Poznaniu, Szczecinie oraz Radomiu.

Przekazaliśmy również pomoc dla szpitali i placówek wsparcia lokalnego, które działają w miejscowościach, w których znajdują się nasze zakłady produkcyjne; w Wadowicach, Tymbarku, Tychach, Lublinie, Łowiczu i Olsztynku. Lokalnie wsparliśmy 16 szpitali zakaźnych i rejonowych w okolicy naszych zakładów.

Pomoc trafiła także do instytucji, które mają pod opieką osoby potrzebujące: pacjentów chorych, osoby starsze z Domów Pomocy Społecznej, samotne, przebywające na kwarantannach zbiorowych a także dzieci. Pomagaliśmy też tym, którzy sami niosą pomoc i potrzebuję w swojej ciężkiej pracy wsparcia – lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, policjantom i strażakom.

W akcję pomocy lokalnej włączyły się także nasze zagraniczne spółki. Wsparcia produktowego dla personelu w szpitalach udzieliły oddziały w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech, a zakład w Rumunii przekazał środki na sprzęt ochronny oraz ponad 200 tys. produktów spożywczych dla personelu szpitali walczących z epidemią w tym kraju.

Udzielenie wsparcia w tym trudnym czasie możliwe było dzięki pracy naszych pracowników, dzięki którym mogliśmy dostarczać produkty do tych instytucji.

 

Na początku grudnia 2021 roku przekazaliśmy pomoc 11 placówkom medycznym. Do potrzebujących trafiły nasze produkty. 

Poniżej przedstawiamy wykaz placówek lokalnych w sąsiedztwie naszych zakładów produkcyjnych, którym przekazaliśmy pomoc produktową.

Wadowice:

  • Szpital w Wadowicach, ZZOZ Wadowice ​
  • Szpital w Suchej Beskidzkiej, ZOZ Sucha Beskidzka
  • Szpital Powiatowy w Oświęcimiu
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Tymbark:

  • Szpital w Limanowej ​

Tychy:

  • Szpital Megrez w Tychach

Olsztynek:

  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie​
  • Szpital w Ostródzie

Lublin:

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie

Łowicz:

  • Szpital w Łowiczu​, ZOZ Łowicz

Wąsosz:

  • Szpital w Kłobudzku

Realizacja wszystkich działań naszej firmy oraz wsparcie dla potrzebujących było możliwe dzięki pracy Pracowników we wszystkich zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych, biurach i oddziałach.

TYM, którzy są Ci bliscy

Tymbark zachęca, by dobrym słowem dzielić się nie tylko od Święta. Emocjonalny spot pokazywał, że warto doceniać bliskich za ich wsparcie na co dzień. Szeroka kampania i loteria pod wspólnym hasłem „TYM, którzy…” to świąteczna komunikacja marki nawiązująca do tego, by dać coś od siebie innym.

W codziennym pędzie często brakuje czasu, by choćby na chwilę zatrzymać się i zastanowić, jak wiele nasi bliscy dla nas robią, i jak – nawet poprzez drobne gesty – nas wspierają. Dostrzegamy to w okresie świątecznym, gdy chętniej dzielimy się dobrym słowem. Prezentując serię sytuacji z życia rodziny, marka pokazała, że każdy ma powody, by być wdzięcznym TYM, którzy są mu bliscy.

Hasło przewodnie świątecznej komunikacji powstało w efekcie zabawy nazwą oraz logotypem Tymbarku i wypływa z wartości od zawsze bliskich marce. Połączyło ono kampanię (obecną również w postaci billboardów, kreacji digitalowych – w aplikacjach i na stronach internetowych oraz spotów w kinach, na YouTube i w bankomatach) ze świątecznymi materiałami w przestrzeniach sklepowych oraz wielką loterią konsumencką.

Bo Tymbark nie tylko zachęca do tego, by podziękować TYM, którzy są nam bliscy, ale także stwarza ku temu możliwości. W ślad za kampanią reklamową wystartowała także ogólnopolska promocja konsumencka. W loterii na zwycięzców czekały prezenty dla bliskich – 10 rodzinnych wyjazdów w Alpy i aż 1 000 rodzinnych voucherów do kina. By wziąć udział w losowaniu, wystarczyło kupić produkty Tymbarku za min. 8 zł i zachować paragon, a następnie zarejestrować go na stronie www.dajcosodsiebie.pl. Kupując soki, nektary lub napoje za minimum 8 zł w wybranych sklepach można było odebrać również zestaw unikalnych naklejek prezentowych.

TIGER ruszył na pomoc tygrysom

Nasz Tygrys wsparł tygrysich braci w potrzebie! Ciężarówka z tygrysami, która jechała z okolic Rzymu do Dagestanu, jednej z republik Federacji Rosyjskiej, z powodu braku odpowiednich dokumentów i certyfikatów została zatrzymana na granicy polsko-białoruskiej. Zmęczone, wyniszczone i wygłodzone zwierzęta nie mogły kontynuować podróży, a pomoc zaoferowało poznańskie ZOO, jednocześnie ogłaszając zbiórkę środków na ich uratowanie. Wraz z marką TIGER włączyliśmy się w tę szlachetną inicjatywę bez wahania.

Białoruskie służby graniczne odmówiły wjazdu ciężarówki z tygrysami, ponieważ brakowało wymaganych w tym kraju urzędowych certyfikatów, wystawionych przez włoskie służby weterynaryjne dla zwierząt. Zdecydowano, że powinny one trafić do ogrodów zoologicznych. Pracownicy poznańskiego ZOO zaoferowali pomoc i zabrali dziewięć ocalałych tygrysów ze sobą. By mogli się nimi zaopiekować, niezbędne było finansowe wsparcie, dlatego marka TIGER wsparła ich zbiórkę – przekazując 20 tysięcy złotych na ratowanie zwierząt i zachęcając do zaangażowania się swoich fanów na Facebooku. TIGER Energy Drink nie tylko wyzwala w każdym moc prawdziwego tygrysa, ale także udowadnia, że jest solidarny i pokazuje, że warto pomagać!

– Było dla nas naturalne, że TIGER powinien zaangażować się w tę akcję. Nazwa naszego napoju to przecież właśnie TYGRYS, a odwaga i zaangażowanie poznańskiego ZOO idealnie współgra z charakterem naszej marki – podsumowuje Kamil Gębski, Category Manager odpowiedzialny w Dziale Marketingu Beverages za działania kategorii Functional Drinks.

 

O projekcie

Parasol Historii powstał w 2017 roku z myślą o wsparciu społecznej świadomości historycznej oraz współpracy z organizacjami działającymi na rzecz kultywowania pamięci o polskich Bohaterach. Parasol Historii ma przede wszystkim ochraniać ludzi i minione wydarzenia od zapomnienia.

Jedna z wcześniejszych edycji projektu funkcjonowała w ramach idei Wspomnienie’44, która była wyrazem pamięci o Powstaniu Warszawskim. Zaplanowane działania trwały do końca 2019 roku, kiedy obchodziliśmy jego 75 rocznicę.

Parasol Historii skupiał szereg działań, w jakie się angażowaliśmy. Pamięć o poległych, którzy poświęcili swoje życie w walce oraz wsparcie żyjących Bohaterów, a także szerzenie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterstwie Polaków – to główne zadania, jakim został poświęcony ten projekt. Wszystkie realizowane działania miały jednak wspólny cel i wymierne efekty, jak przykładowo pomoc materialna dla żyjących Bohaterów Narodowych. W ramach programu edukacyjnego, w latach 2018 – 2019, współpracowaliśmy z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz z innymi instytucjami społecznymi i historycznymi.

Walczącym za naszą Ojczyznę – zarówno poległym, jak i tym, którzy wciąż są z nami – należą się bezwzględnie szacunek i pamięć. Zachęcamy wszystkich do pielęgnowania takiej postawy – pełnej zrozumienia i wzajemnego poszanowania.

W ramach programu „Parasol Historii” Maspex we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego – partnerem merytorycznym projektu – organizował w latach 2018 – 2019 projekt edukacyjny polegający na publikacji reportaży w kilkunastu najważniejszych polskich mediach. Najlepsi polscy dziennikarze przygotowali serię tekstów. To historie, które w emocjonalny sposób opisują bohaterstwo, a także dramat Powstańców. Są to teksty zarówno bardzo dramatyczne i opisujące tragiczne skutki, jak i takie, które pokazują zwycięstwa oraz pozytywne zakończenie losów niektórych Powstańców. Są wśród nich także materiały pokazujące zaangażowanie mieszkańców innych regionów Polski w walki w Warszawie. Historie Powstania przywołują nie tylko słowa. Możemy też obejrzeć zdjęcia Warszawy na niezwykłych fotografiach zrobionych przez Edwarda Dziewońskiego – znanego polskiego aktora, reżysera i satyryka – a także zapoznać się z twórczością poetycką Anny Świrszczyńskiej, która w swoich wierszach zawarła cały dramatyzm Powstania i tych, którzy byli jego uczestnikami i świadkami.

Wszystkie publikacje zostały zaopiniowane i zaakceptowane przez partnera projektu – Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszystkie warto przeczytać. 35 artykułów na temat Powstania Warszawskiego pojawiło się w 17 różnych tytułach.

POWSTANIE’44 – WYDANIE SPECJALNE PLUS MINUS RZECZPOSPOLITA

„​Rzeczpospolita” przygotowała specjalne wydanie „Plus Minus”, które w większości poświęcone jest Powstaniu Warszawskiemu. To kolejne wywiady i wspomnienia Powstańców, różne punkty widzenia, opinie historyków i ekspertów, historie z walczącej Warszawy.

W każdych czasach potrzeba bohaterów – rozmowa z Janem Ołdakowskim, Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego – zobacz publikację na stronie www

Nie wyskoczyłem ze statku, który nazywa się Polska – wywiad z Janem Kulmą, reżyserem, filozofem, muzykiem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego – zobacz publikację na stronie www

Marzenie o wolności – fragment wspomnień płk. Józefa Szostaka „Filipa”, szefa Oddziału III KG AK – zobacz publikację na stronie www

Godziny, które zmieniły losy wojny zobacz publikację na stronie www

Kalendarium Powstania Warszawskiego – zobacz publikację na stronie www

Z Sybiru na powstanie, z powstania na Sybir – zobacz publikację na stronie www

Sztafeta pokoleń – zobacz publikację na stronie www

Panorama powstańcza Wajdy i Starskiego – zobacz publikację na stronie www

Powstanie warszawskie (nie)widziane z Moskwy – zobacz publikację na stronie www

Wywiad AK w czasie Powstania – zobacz publikację na stronie www


Polacy się nie poddawali – czytaj tekst

Wywiad zrealizowany przez tygodnik Do Rzeczy

Rozmawia: Wojciech Wybranowski


Jak błyskawica – powstańcze media – czytaj tekst

Artykuł przygotowany przez tygodnik Sieci Prawdy

Autor: Michał Tomasz Wójciuk


Nasi dowódcy po prostu oszaleli czytaj tekst na stronie www

Fragment książki „Wojna nadejdzie jutro. Żołnierz legendarnego Kedywu AK ostrzega” przygotowany przez dziennik WyborczaAle Historia

Autor: Stanisław Aronson


Olimpijczyk, który odniósł zwycięstwo fotografując Warszawę – czytaj na stronie www

Śluby zgodne z rozkazem – czytaj na stronie www

Podziemna „Łódź Podwodna” nadawała do końca wojny – czytaj na stronie www

Wojenni Starsi Panowie Dwajczytaj na stronie www

Materiały przygotowane przez portal salon24.pl

Autor: Bernadeta Waszkielewicz


Roześmiany olbrzym z karabinem – zobacz publikację na stronie www lub czytaj tekst

Materiały przygotowane przez dziennik Puls Biznesu

Autor: Marcin Dobrowolski


DODATEK SPECJALNY „TYGODNIKA POWSZECHNEGO” – POWSTAŃCY’44

Niewielu nas zostało – zobacz publikację na stronie www

Autor: Wacław Gluth-Nowowiejski

Dzielnice’44 – zobacz publikację na stronie www

Do zobaczenia po wojnie – zobacz publikację na stronie www

Autor: Patrycja Bukalska

Lub czytaj dodatek

Materiały przygotowane przez Tygodnik Powszechny


Z Kresów do Powstania. Historia Adolfa Pilcha „Doliny” i jego oddziałuczytaj tekst lub zobacz publikację na stronie www

Materiał przygotowany przez tygodnik Gazeta Polska

Autor: Piotr Dmitrowicz


Gdy płonęła Warszawazobacz publikację na stronie www lub czytaj tekst

Autor: Bogdan Szpila

Materiał przygotowany przez tygodnik Małopolska Kronika Beskidzka


Andrzej „Morro” – legenda Batalionu „Zośka” – zobacz publikację na stronie www

Brawurowa trójka z batalionu „Sokół”zobacz publikację na stronie www

Materiały przygotowane przez portal Interia.pl

Autor: Tomasz Stańczyk


1 sierpnia – 2 października 1944 r. Warszawa walczy! – zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez portal: se.pl


Jacek Bętkowski i Józef Stanek – nasi bohaterowie Powstania Warszawskiego – zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez portal: wadowice24.pl

Autor: Marcin Płaszczyca


W Powstaniu Warszawskim nadzieję, wsparcie i dobre słowo nieśli duchowni – zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez portal: wadowiceonline.pl

Autor: Marcin Witkowski


Niewielu nas zostało – zobacz publikację na stronie www

Materiał przygotowany przez Tgodnik Powrzechny

Autor: Patrycja Bukalska


Wierniejsze niż nadzieja czytaj tekst

Materiał przygotowany przez Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Małgorzata Czerwińska-Buczek


Roznosiciele nadziei czytaj tekst

Materiał przygotowany przez Fakt

Autor: Beata Turska


Warszawa walczy – czytaj tekst

Materiał przygotowany przez Super Express

 

POWSTANIE ŁĄCZY POKOLENIA – WYDANIE SPECJALNE PLUS MINUS RZECZPOSPOLITA

„​Rzeczpospolita” przygotowała specjalne wydanie „Plus Minus”, które w zdecydowanej większości poświęcone jest Powstaniu Warszawskiemu. Wywiady i wspomnienia Powstańców, opinie historyków i ekspertów, piękne historie o walczącej Warszawie.

KALENDARIUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – zobacz publikację na stronie www

DUSZA BOGU, SERCE OJCZYŹNIE. WYWIAD Z PŁK KAZIMIERZEM KLIMCZAKIEM – czytaj tekst/ zobacz publikację na stronie www

UMIERALI BEZ BRONI W RĘKU – WYWIAD Z ALEXANDRĄ RICHIE – czytaj tekst/ zobacz publikację na www

DZIEWCZYNA Z POWSTANIA – czytaj tekst/ zobacz publikację na www

WALKA JEST RYZYKIEM – czytaj tekst

PODWÓRKA ZMIENIAJĄ SIĘ W CMENTARZE – WSPOMNIENIA SANITARIUSZKI „OLEŃKI” – czytaj tekst / zobacz publikację na www

NIEOSĄDZONE ZBRODNIE WOJENNE – czytaj tekst/ zobacz publikację na www

EGZAMIN Z DEMOKRATYZMU – czytaj tekst/ zobacz publikację na www

DEZERTEREM NIE BĘDĘ – czytaj tekst/ zobacz publikację na www

Zobacz dodatek


ODSIECZ Z WIELKOPOLSKI – czytaj tekst / zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez tygodnik Do Rzeczy

Autor: Wojciech Wybranowski


POWSTAŃCZE ZWYCIĘSTWA – czytaj tekst / zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez tygodnik Sieci Prawdy

Autor: Andrzej Rafał Potocki


RELIKTY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. RELIKTY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – czytaj tekst/ zobacz publikację na stronie www

KANAŁY W POWSTANIU WARSZAWSKIM.PRZEMARSZ PRZEZ PIEKŁO – czytaj tekst/ zobacz publikację na stronie www

LOTNICZA POMOC DLA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – czytaj tekst/ zobacz publikację na stronie www

Materiały przygotowane dla Interia.pl

Autor: Tomasz Stańczyk


WARSZAWA 1945 W OBIEKTYWIE EDWARDA DZIEWOŃSKIEGO – czytaj tekst/ zobacz publikacje na stronie www

KRONIKA „W MORZU KRWI I OGNIA”. 1 SIERPNIA 1945 – czytaj tekst / zobacz materiał na stronie www

ANNA ŚWIRCZYŃSKA. STRZELAĆ W OCZY CZŁOWIEKA – czytaj tekst / zobacz materiał na stronie www

PIECHOTKOWIE – POWSTAŃCZA MŁODA PARA, KTÓRA ZBUDOWAŁA KRAJ – czytaj tekst / zobacz materiał na www

Materiały przygotowane przez portal salon24.pl

Autor: Bernadeta Waszkielewicz


NA CO MAMY NACIERAĆ? NA STAWKI! – czytaj tekst/ zobacz publikację na stronie www

Materiał przygotowany przez Gazeta Wyborcza/Ale Historia

Autor: Sebastian Pawlina


DORA, PAJĄK, WYPAD I INNI czytaj tekst/ zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez Dziennik Gazeta Prawna

Autor: Małgorzata Czerwińska-Buczek


CHWAŁA NIEPOKONANYMczytaj tekst/ zobacz materiał na stronie www

Artykuł przygotowany przez dziennik SuperExpress

Autor: Ewa Jabłońska


TRZY POKOLENIA POWSTANIA czytaj tekst/ zobacz materiał na stronie www

Artykuł przygotowany przez dziennik Fakt

Autor: Dariusz Grzędziński


WIEM, GDZIE IDĘ. O JANIE WIĘCKOWSKIMczytaj tekst/ zobacz materiał na stronie www

Artykuł przygotowany przez dziennik Puls Biznesu

Autor: Marcin Dobrowolski


POWSTAŃCZEJ ULICY DZIEŃ POWSZEDNIczytaj tekst/zobacz materiał na stronie www

Artykuł przygotowany przez tygodnik Gazeta Polska i portal niezależna.pl

Autor: Piotr Dmitrowicz


ZBIGNIEW GALPERYN: MY PO PROSTU POSZLIŚMY SIĘ BIĆ ZA OJCZYZNĘ czytaj tekst/zobacz materiał na stronie www

Materiał przygotowany przez onet.pl

Autor: Piotr Halicki


ROZPOZNANI. LOSY BOHATERÓW Z POWSTAŃCZYCH KRONIK– czytaj tekst/zobacz publikację na stronie www

Artykuł przygotowany przez serwis wp.pl

Autor: Monika Rosmanowska


W GODZINĘ „W” POZNAJ NASZYCH POWSTAŃCÓW – czytaj tekst

Materiały przygotowane przez portal wadowice24.pl

Autor: Marcin Płaszczyca

Zobacz również publikacje:

Bogdan Michał Jaklicz

Cichociemny Jacek Bętkowski


WADOWICZANIN – LEGIONISTA W POWSTAŃCZEJ WARSZAWIE – HISTORIA MAJORA ADAMA DOBRODZICKIEGO czytaj tekst/zobacz materiał na stronie www

Materiał przygotowany dla portalu wadowiceonline.pl

Autor: Marcin Witkowski


GDY ŚMIERĆ BYŁA OBOKczytaj tekst/ zobacz materiał na stronie www

Materiał przygotowany przez tygodnik Kronika Beskidzka

Autor: Bogdan Szpila

Nasza firma wsparła również wyjątkową inicjatywę Młodzi dla AK_AK dla młodych, prowadzoną i organizowaną przez kilkoro uczniów z krakowskich szkół średnich. Projekt miał na celu zainteresowanie młodzieży tematyką II wojny światowej, a także niesienie pomocy żołnierzom Armii Krajowej. W ramach projektu pod koniec stycznia 2018 roku w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie została zorganizowana konferencja pod hasłem „II wojna światowa – oczami świadków”. Wzięło w niej udział niemal 450 uczniów z krakowskich szkół średnich, którzy z przejęciem słuchali opowieści Kombatantów: Majora Stanisława Szuro – żołnierza AK, więźnia obozów hitlerowskich i komunistycznych oraz kapitana Włodzimierza Wolnego – więźnia obozu Płaszów.

Brakowało nam takich spotkań. Pamiętam, że byliśmy na jednym w szkole podstawowej i zrobiło ono na nas ogromne wrażenie, dlatego też chcieliśmy sami zorganizować takie wydarzenie. Zaczęliśmy pracować nad tym w wakacje, w ramach przygotowań do Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Wiemy, że wiedza na temat II wojny światowej wśród uczniów jest niestety niewielka, dlatego chcemy zainteresować nasze koleżanki i kolegów historią właśnie poprzez bezpośrednie spotkania z żołnierzami AK. Czujemy, że to może być ostatnia szansa na takie spotkanie, bo świadków historii jest wśród nas coraz mniej – mówią Benedykt Klimowski i Mateusz Pałęga – organizatorzy projektu. Inicjatywa z pewnością będzie rozwijana w przyszłości, aby coraz więcej ludzi miało tą niezwykłą okazję spotkania się z historią twarzą w twarz.

 

W 2017 roku nasza firma wpłaciła 500 tysięcy złotych na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w ramach zbiórki Pomoc dla Powstańców. W 2018 firma dokonała wpłaty w wysokości 250 tysięcy złotych. Maspex zobowiązał się wspierać ten cel w kolejnych latach.

Zbiórka rozpoczęła się z inicjatywy dziennikarza Filipa Chajzera, który w 2016 roku rozpoczął akcję zbierania funduszy na pomoc dla najbardziej potrzebujących Powstańców Warszawskich.

Maspex wspiera również Fundację Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej im. Gen. Brygady Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, przekazując środki finansowe na jej działalność.

Fundacja Pomocy na rzecz Żołnierzy Armii Krajowej prowadzi jedyną w Polsce specjalistyczną Przychodnię, świadczącą pomoc medyczną dla żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Powstańców Warszawskich, żołnierzy wyklętych, innych weteranów II wojny światowej i osób represjonowanych oraz ich rodzin.

Fundacja oraz Przychodnia istnieją już blisko 30 lat. W Przychodni w Warszawie kompleksową opieką lekarską i medyczną objętych jest łącznie ponad 5 tysięcy kombatantów. Średni wiek pacjentów to 88-89 lat, a aż 550 z nich to osoby powyżej 90 roku życia. Leczenie w przychodni prowadzi około 20 lekarzy różnych specjalizacji, którzy tygodniowo przyjmują niemal 300 pacjentów. Przychodnia ciągle poszukuje młodych lekarzy, którzy chcieliby podjąć się pracy i kontynuować tę ważną misję.

Z pomocy medycznej i pielęgnacyjnej korzystają ci, którzy po II wojnie światowej byli prześladowani politycznie, są w podeszłym wieku i w większości bardzo schorowani. Przychodnia Fundacji AK otacza również stałą opieką lekarską i pielęgnacyjną obłożnie chorych, którzy nie opuszczają domów i wymagają specjalnej opieki. Przekazane przez Maspex środki wsparły głównie potrzeby Fundacji w zakresie realizowanych wizyt domowych.

„Paczka dla Bohatera” to akcja charytatywna dla Bohaterów naszego kraju, w ramach której otrzymali oni wsparcie produktowe i są odwiedzani przez wolontariuszy. Nasza firma w latach 2017-2019 ufundowała produkty, które znalazły się w świątecznych paczkach. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Paczka dla Bohatera nasza firma przekazała łącznie 25 ton produktów z oferty naszych marek, czyli ponad 60 000 sztuk soków, nektarów oraz przetworów warzywnych i zbożowych oraz instant. Akcję prowadzono z myślą o wszystkich walczących o wolną Polskę.

W 2017 roku (7. edycja „Paczki dla Bohatera”) firma Maspex udzieliła wsparcia produktowego dla Stowarzyszenia, przekazując produkty spożywcze do paczek – łącznie dla 930 kombatantów z 11 miast w Polsce. Łącznie przekazaliśmy wówczas prawie 7 ton produktów z oferty naszych marek, czyli ponad 12 000 soków, nektarów, przetworów warzywnych i zbożowych. Nasi pracownicy, w ramach wolontariatu, zaangażowali się także w prace przy pakowaniu paczek dla żołnierzy w Warszawie oraz Krakowie, a także w pomoc przy ich rozwożeniu.

W 2018 r. (8. edycja) przekazaliśmy produkty do sztabów w 12 miastach w Polsce, dla 1700 Kombatantów z całego kraju. Łącznie było to 8 ton produktów – niemal 20 000 soków, nektarów, produktów zbożowych oraz przetworów warzywnych.

W 2019 roku (9. edycja) paczki trafiły do weteranów w Polsce, których jest ponad 1700, oraz tych mieszkających na Ukrainie i na Litwie. Firma Maspex przekazała produkty dla 2000 osób, do 16 sztabów w całej Polsce. Było to aż 10 ton produktów, czyli ponad 30 000 sztuk soków, produktów zbożowych (makarony, mąki, płatki śniadaniowe), przetworów warzywnych oraz produktów instant jak kakao.