Skroluj

EIT Food

Projekty EIT Food

Czy wiesz jak rozwinąć skrót GOZ? Co kryje się za pojęciem Zrównoważony rozwój i co to znaczy być Zero Waste? Jeśli nie wiesz, to nie martw się, wszystko Ci wyjaśnimy na webinarze!

W pierwszej części spotkania dr hab. inż. Paweł Bogacz wyjaśni uczestnikom podstawowe pojęcia związane z Gospodarką o obiegu zamkniętym, postawą Zero Waste oraz omówi założenia Zrównoważonego Rozwoju. Z kolei w drugiej części spotkania Piotr Sternik przedstawi wpływ automatyki na realizację koncepcji Zrównoważonego Rozwoju, a także pokaże jakie korzystne zmiany zaszły w produkcji żywności na przestrzeni lat. Podczas spotkania odbędzie sie quiz z wiedzy zdobytej na warsztach oraz Q&A.

Agenda spotkania:
1. 11.00 – 11.15          Powitanie uczestników, kilka słów o projekcie EIT Food #AnnualFoodAgenda, przedstawienie agendy webinaru
2. 11.15 – 11.45          dr hab. inż. Paweł Bogacz, AGH, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle – GOZ, Zero Waste, Zrównoważony Rozwój – co kryje się pod tymi terminami?
3. 11.45 – 12.15          Piotr Sternik, Automatyk, Dział Energetyczny, Tymbark MWS Sp. z o.o. – Czy automatyka wpływa na zrównoważony rozwój?
4. 12.15 – 12.25         Konkurs – Quiz z wiedzy
5. 12.25 – 12.40        Q&A
6. 12.40 – 12.45        Wyniki konkursu, ankieta ewaluacyjna

Zapisy:

https://system.erecruiter.pl/FormTemplates/RecruitmentForm.aspx?WebID=88f042daada4497f99b8688a03912f0b

Webinar jest częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który w Polsce jest realizowany przez firmę Maspex, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna oraz Bank Żywności z Olsztyna.

 

 

W nawiązaniu do tematyki webinaru z 3 grudnia zachęcamy do zapoznania się z filmem na temat zrównoważonego rolnictwa, przygotowanego przez Uniwersytet Cambridge oraz firmę Grupo AN, którzy, podobnie jak firma Maspex, są partnerami w projekcie EIT Food #AnnualFoodAgenda.