„Żywność otwarta na świat z EIT Food” podczas Festiwalu Przemiany
Data i godzina: 4 października 2019, g.11.00-18.00
Miejsce: Centrum Nauki Kopernik, Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa
Tegoroczny Festiwal Przemiany w Centrum Nauki Kopernik był areną twórczych aktywności wokół tematu przyszłości żywności, które współtworzyli naukowcy, producenci żywności, kucharze, aktywiści, popularyzatorzy nauki i konsumenci. W specjalnej strefie EIT Food #AnnualFoodAgenda rozmawialiśmy m.in. o projektowaniu żywności personalizowanej, innowacyjnych metodach konserwacji żywności, wykorzystaniu bogatych w wartości odżywcze „odpadów” z produkcji żywności i walorach konsumpcji produktów lokalnych, która wpływa na ograniczenie śladu węglowego w środowisku. Zaprezentowaliśmy też innowacyjne prototypy, produkty i rozwiązania technologiczne, które rewolucjonizują przemysł rolno-spożywczych Europy, w tym drukarki 3D do żywności, inteligentne systemy oświetlenia roślin, mobilne testy do oceny zawartości polifenoli w owocach, czy alternatywne źródła białka. Ważnym elementem „Strefy” były też warsztaty i gry poświęcone zagadnieniom niemarnowania żywności, gotowania „zero waste” i idei „food sharingu”, czyli nieodpłatnego dzielenia się żywnością.
Mikołajki ZERO WASTE z EIT Food
Ostatni event w tym roku odbędzie się 6 grudnia w ośrodku „Czarny Groń”
Data i godzina: 6 grudnia 2019, godz. 9.00-15:30
Miejsce: Czarny Groń, Osiedle Praciaki 91, 34-125 Rzyki
6 grudnia na Czarnym Groniu w Rzykach odbyły się Mikołajki ZERO WASTE z EIT Food, które były ósmym i ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach projektu #AnnualFoodAgenda.
Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna, edukatorzy z Banku Żywności oraz reprezentanci firmy Maspex omówili z uczniami i nauczycielami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity tematy dotyczące postawy ZERO WASTE.
Uczestnicy poznali sposoby na niemarnowanie żywności, które można zastosować w łatwy sposób w codziennym życiu, a także poznali działalność Polskich Banków Żywności. Eksperci z Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna przygotowali dla młodzieży stanowiska edukacyjne, dzięki którym uczestnicy mogli zdobyć nie tylko nową wiedzę, ale także samodzielnie wykonać analizy laboratoryjne.
Wszyscy prowadzący zachęcali uczestników do ponownego używania resztek żywności. Ponadto uczniowie poznali bliżej proces liofilizacji, czyli jednej z metod utrwalania żywności, a także cechy żywności funkcjonalnej i jej wpływu na samopoczucie i zdrowie konsumenta. Formuła spotkania mikołajkowego umożliwiła każdemu bezpośredni kontakt z ekspertami i dostarczyła uczniom kilku niespodzianek.