Skroluj

EIT Food

Projekty EIT Food

#AnnualFoodAgenda Q1 2020

 

W roku 2020 odbędzie się druga edycja projektu #AnnualFoodAgenda. Przed nami aż 9 wspaniałych wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

Do tej pory w wydarzeniach organizowanych przez ekspertów Maspex oraz naukowców olsztyńskiego Instytutu PAN w ramach projektu #AnnualFoodAgenda wzięło udział niemal 5,000 osób z całej Polski.

Warsztaty: Trust your food

Data: 15, 22, 29 lutego 2020

Miejsce: Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie Ul. Tuwima 10, 10-748 Olsztyn

Budowanie zaangażowania młodych konsumentów i ich zaufania do żywności – to cel warsztatów przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz ekspertów z firmy MASPEX.

 

 

Przez kilka kolejnych weekendów lutego uczniowie warmińsko-mazurskich szkół będą sprawdzać prawdy i mity o suplementach diety, tworzyć inteligentne opakowania żywności i poznawać alergeny pokarmowe. Dowiedzą się też jak poprawnie interpretować etykiety na produktach spożywczych oraz informacje udostępniane w miejscach zbiorowego żywienia. Pod okiem naukowców, przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury badawczej, będą prowadzić doświadczenia w pracowniach biologicznych funkcji żywności, mikrobiologii, biosensorów, metabolomiki oraz innych laboratoriach zlokalizowanych w Oddziale Nauk o Żywności olsztyńskiego Instytutu PAN. Uczniowie samodzielnie przeprowadzą test oceny jakości mleka, zbadają właściwości przeciwutleniające naturalnych konserwantów oraz sprawdzą jakie kwasy tłuszczowe występują w powszechnie dostępnych olejach jadalnych. W programie warsztatów znajdą się też zajęcia na temat mikroorganizmów stosowanych w produkcji żywności oraz efektów reakcji Maillarda. która zachodzi w procesie termicznej obróbki żywności. Ponadto, w skomputeryzowanej pracowni oceny sensorycznej, uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wrażliwość zmysłu węchu.

 

Warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej: Budujemy zaufanie do żywności – event odwołany z powodu pandemii

Miejsce:

Placówki Fundacji Sternik-Kraków:

Szkoła Podstawowa WIERCHY i ŹRÓDŁO

ul. Radzikowskiego 52

31-315 Kraków

Data i godzina: 20 marca 2020, godz. 08.00 – 13.00

(English version:  http://annualfoodagenda.com/event-item/building-trust-in-food-workshops-at-school/)

„Budujemy zaufanie do żywności” to warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym prowadzone przez przedstawicieli przemysłu spożywczego (Maspex) i naukowców z Polskiej Akademii Nauk (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności).

 

 

Podczas warsztatów uczniowie i nauczyciele poznają najnowsze informacje dotyczące zaleceń żywieniowych. Uczestnicy będą rozmawiać z ekspertami na temat „Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży”, która została zaprojektowana w celu ułatwienia dzieciom, młodzieży a także rodzicom zdrowego odżywiania. Jednym z celów warsztatów jest wyjaśnienie uczestnikom, że zdrowe odżywianie polega na spożywaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze, węglowodany (w tym błonnik), witaminy i minerały. Ponadto dzięki warsztatom uczniowie zdobędą wiedzę na temat powszechnie stosowanych badań żywności.  W trakcie warsztatów został również przewidziany czas na niekonwencjonalne poznawanie faktów związanych z żywnością i zdrowym odżywianiem podczas rozwiązywania zagadek w grze Escape Room.

Na koniec warsztatów uczestnicy wezmą udział w quizie oceniającym ich zrozumienie prezentowanych wcześniej informacji.

 

Materiały edukacyjne opracowane dla uczniów szkół podstawowych 

W tworzenie materiałów edukacyjnych zaangażowali się zarówno naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk jak i eksperci firmy Maspex.

Celem materiałów przygotowanych dla uczniów było przedstawienie prostych zasad zdrowego odżywiania, a także sposobów na prowadzenie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. Wiedza z zakresu doboru odpowiednich do wieku produktów spożywczych i znajomość podstawowych zasad dotyczących zbilansowanej diety stanowi kluczową rolę w budowaniu zaufania dzieci do żywności. Często pomijanie niektórych grup produktów wynika z błędnego kojarzenia ich jako np. niegodnych zaufania lub powodujących przybieranie na wadze, podczas gdy kluczem do prawidłowego odżywiania jest właśnie umiejętność komponowania zbilansowanej diety zawierającej różnorodne produkty spożywcze. Poznanie roli poszczególnych składników żywności i zasad zdrowego odżywiania przyczyni się do lepszego zrozumienia przez dzieci wpływu odżywiania na ich zdrowie.

Dzięki współpracy z dyrekcją oraz gronem nauczycielskim wybranych szkół materiały trafią do uczniów, a dzięki dołączonej ankiecie poznamy opinie dzieci, które pomogą nam w opracowaniu dla nich kolejnych dawek wiedzy.

Wydarzenia i opracowane materiały edukacyjne są częścią projektu #AnnualFoodAgenda (www.annualfoodagenda.com) finansowanego przez wspólnotę EITFood (https://www.eitfood.eu/).