Skroluj

EIT Food

Projekty EIT Food

#AnnualFoodAgenda Q2 2019

Warsztaty dla studentów „Trendy konsumenckie w żywności”

Data i godzina: 16 kwietnia 2019, godz. 13.15-15.00

Miejsce: Klub Grota 2, ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków (Klub mieści się na terenie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Budynek “Księżówka”)

 

 

„Trendy konsumenckie w żywności” to warsztaty dla studentów, które odbyły się 16 kwietnia na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda. Prowadzące z Działu Customer Marketing Food Sylwia Kawaler oraz Katarzyna Tomiak-Jaszczołt oraz naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk dr Małgorzata Starowicz oraz dr inż. Michał Janiak omawiali trendy konsumenckie w żywności oraz zachowania konsumentów w sklepach. Studenci dzięki warsztatom poznali rodzaje superfoods, pojęcie „Clean Label” oraz przykłady barwników i substancji przeciwutleniających. Zostały omówione również tematy takie jak alternatywy dla mięsa, produkty bezglutenowe, niekonwencjonalne składniki żywności (np. jadalne owady), sposoby wykorzystania odpadów poprodukcyjnych bogatych w wartościowe składniki odżywcze oraz drukarki 3D dedykowane tworzeniu posiłków. Oprócz trendów w żywności, ćwiczenia i wykłady były poświęcone zachowaniom konsumentów podczas wybierania oraz kupowania żywności. Warto dodać, że wydarzenia  o podobnej tematyce miały miejsce również w Anglii i Hiszpanii w ramach działań naszych partnerów takich jak Uniwersytet w Cambridge, PepsiCo, Universidad Autónoma de Madrid (UAM)- IMDEA Food, Grupo AN oraz Consejo Superior de Investigaciones Científicas (CSIC).

 


 

Warsztaty: „To już jutro – trendy w żywności i konsumenci nowej generacji”

Data i godzina: 8 czerwca 2019, godz. 12.00-16.00

Miejsce: Olsztyńska starówka (warsztaty odbyły się podczas Rodzinnego Pikniku Polskiej Akademii Nauk)

 

 

W ramach drugiej odsłony projektu #Annual Food Agenda całe rodziny wzięły udział w warsztatach, pokazach i eksperymentach pod hasłem „To już jutro – trendy w żywności i konsumenci nowej generacji”. Ideą spotkania było przybliżenie społeczeństwu najnowszych osiągnięć naukowców i propozycji producentów spożywczych w obszarze produkcji, wyboru, przygotowania i recyklingu żywności.

 

 

„Czyste etykiety”, żywność probiotyczna, alternatywne źródła białka, naturalne barwniki i potrawy liofilizowane – to tylko niektóre z „megatrendów” na rynku żywności, które  8 czerwca wraz z naukowcami Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie przybliżaliśmy mieszkańcom Olsztyna i okolic. Naukowe warsztaty odwiedziło kilkuset gości – dzieci, dorośli, jak i seniorzy.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. czy produkty dla kosmonautów, himalaistów i żeglarzy mogą znaleźć się również w naszym codziennym menu. Przyjrzeli się też rosnącej popularności żywności probiotycznej. Na specjalnym sprzęcie z laboratorium metabolomiki przetestowali naturalne barwniki występujące na przykład w fioletowych marchewkach. Czekały na nich też różne eksperymenty i testy sprawności zmysłów. Podczas warsztatów uczestnicy spróbowali też swoich sił w gotowaniu „zero waste”, poznali ideę „foodsharingu” i nauczyli się sposobów na odpowiedzialne zakupy.